Ogólne

Dlaczego Władimirec T25 to tak wyjątkowy traktor

i co daje jego renowacja?

Władimirec T25 to traktor, który pomimo upływu lat, wciąż cieszy się ogromnym sentymentem wśród miłośników rolnictwa. Choć od czasu rozpoczęcia jego produkcji minęło już zdecydowanie ponad pół wieku, omawiany Władimirec w wielu przypadkach przetrwał próbę czasu. Aby przywrócić mu dawną świetność konieczna jest jedynie dostosowana do potrzeb renowacja.

Krótka historia traktora Władimirec T25

Produkcja ciągnika T-25 rozpoczęłą się w 1966 roku, w Charkowskiej fabryce traktorów. Co ciekawe, nie od początku towarzyszył mu przydomek “Władimirec” – zyskał go dopiero w 1972 roku, po przeniesieniu produkcji do miasta Włodzimierz. Tam też produkcja trwała nieprzerwanie aż do połowy lat 90-tych. W tym czasie na rynek trafiło wiele różnych wariantów popularnego traktora.

Traktor Władimirec przeznaczony był przede wszystkim do pracy w niewielkich gospodarstwach rolnych. Wyposażony był w dwucylindrowy silnik o pojemności 2077 cm³, zaś jego moc wynosiła, w zależności od wariantu, od 25 do 31 koni mechanicznych. Do najpopularniejszych wariantów zaliczyć można między innymi modele T-25A, T-25A2  i T-25A3, które różniły się między sobą chociażby rodzajem zastosowanej kabiny (lub daszka brezentowego). Władimirec T25 cieszył się dużą popularnością również w naszym kraju, stając się bezpośrednią konkurencją dla produkowanego przecież w Polsce Ursusa C-330.

Omawiany traktor Władimirec stanowił podporę rolnictwa w większości krajów byłego bloku sowieckiego, szczególnie w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. O jakości jego wykonania najlepiej świadczy fakt, że władimirec T25, pomimo upływu lat nadal nadaje się do eksploatacji. Warto jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji, a także regularnej renowacji.

Jak wygląda renowacja ciągników Władimirec T25?

Jak wygląda renowacja ciągników Władimirec? Oczywiście pełny zakres prac renowacyjnych ustala się indywidualnie dla każdej maszyny. Zazwyczaj jednak konieczne okazuje się przeprowadzenie remontu silnika i wymiana części, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, jak np. pierścienie, czy wały korbowe. Bardzo ważne jest również przeprowadzenie renowacji skrzyni biegów, w tym wymiana zużytych elementów..

Władimirec T25 rozbierany jest następnie na części pierwsze, po czym następuje jego dokładne czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Przeprowadzane zostaje również piaskowanie, które ma za zadanie usunięcie zalegających pozostałości starej farby, oraz rdzy. Dopiero wówczas bowiem ciągnik T25 nadawać się będzie do malowania.

Władimirec T25 malowany jest następnie farbą podkładową, po czym również farbą w jego oryginalnym kolorze. Pozwala to nie tylko przywrócić dawny blask T25, ale również ochronić go przed korozją. Ponadto w trakcie renowacji wymieniona zostaje instalacja elektryczna ciągnika, wraz z lampami. Zapewnia to jego bezpieczne i komfortowe użytkowanie podczas prac na polu. Oczywiście wymieniony zostaje także fotel kierowcy. Poddany takiej renowacji ciągnik gotowy jest do dalszej pracy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close