Jesienne zadania rolnika
Jesień to okres, w którym gospodarstwa rolne przygotowują się do zakończenia prac rolnych na polu. Koniec żniw nie oznacza końca prac. Jest jeszcze wiele zadań, które rolnik musi wykonać. Ważne, aby wszystkie te prace wykonane zostały jeszcze przed zimą. Jakie zatem zadania stoją przed każdym rolnikiem w okresie jesiennym?
Zakończenie sezonu
Jesień to czas siewu roślin ozimych. To także czas planowania i przygotowania do nowego sezonu. Wszystko po to, aby kolejny sezon rolny przebiegł równie efektywnie jak ten, który właśnie mija. Trzeba jednak wiedzieć, że w rolnictwie jesień to dość krótki okres. Kalendarz rolniczy bowiem znacznie różni się od tego typowego. Początek i koniec każdej pory roku wyznaczają konkretne wydarzenia. Początek jesieni w większości gospodarstw rolnych to koniec żniw. Często początek jesieni w rolnictwie określany jest jako czas, w którym dojrzewają kasztany. Natomiast koniec jesieni to początek pierwszych przymrozków.
Czas zbiorów
Jesień w rolnictwie to przede wszystkim czas zbiorów. Mowa tu to zbiorach ziemniaków, buraków czy kukurydzy. Wszystko zależy od tego jakie rośliny okopowe i warzywa uprawiane są w danym gospodarstwie. To okres i prace niezwykle ważne. Większość zbieranych w tym czasie upraw przeznaczanych jest na sprzedaż. Od efektywność tych prac zależy zatem dochód gospodarstwa rolnego. Poza tym część zbiorów posłuży także jako pożywienie dla zwierząt hodowlanych w okresie zimowym.
Przygotowania przed zimą
Okres jesieni to także czas przygotowań do zimy, a tym samym do następnego sezonu. Mowa tu zwłaszcza o zabiegach agrotechnicznych. Chodzi o dostarczenie glebie niezbędnych substancji odżywczych i składników mineralnych. Dzięki temu gleba będzie lepiej przygotowana do prac wiosennych. Dlatego gleba w tym czasie jest nawożona głównie fosforem i potasem.
Sprawdzenie maszyn rolniczych
Żniwa to czas, w którym maszyny rolnicze pracują bardzo intensywnie. Dlatego jesienią konieczne jest sprawdzenia stanu technicznego ciągników czy kombajnów. Wszystkie części do ciągników muszą być dokładnie sprawdzone. W przypadku awarii czy usterki części muszą zostać wymienione na nowe. Dodatkowo maszyny muszą być odpowiednio przygotowane do zimowania. Tak, aby niskie temperatury nie wpłynęły na ich stan techniczny, a tym samym, aby wiosną były gotowe do pracy. Potrzebne będą tu materiały konserwacyjne. Wielu rolników do ich zakupu wybiera internetowy sklep rolniczy. Odpowiednie zabezpieczenie maszyn przed zimą jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy je zabezpieczyć przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. I dotyczy to tak samo dużych kombajnów, jak i mniejszych elementów takich jak części do pługów (Zenox.pl).
Jak zatem widać, jesień w rolnictwie to bardzo intensywny okres. W bardzo krótkim czasie rolnicy przeprowadzić muszą wiele niezwykle istotnych prac. Wszystko po to, aby sezon jesienny zakończył się sukcesem, a jednocześnie, aby gospodarstwo było wiosną w pełni gotowe do nowego sezonu rolnego. Śmiało można zatem powiedzieć, że w rolnictwie trudno jest o wakacje.