Ogólne

Jakie „niespodzianki” może napotkać rolnik podczas żniw?

Podczas żniw ciągniki i kombajny pracują niezwykle intensywnie. Każdy rolnik musi zatem liczyć się z ewentualną awarią podczas prac. Czasem maszyna psuje się niestety w najmniej oczekiwanym momencie. To niestety często oznacza zakup nowych części i ich wymianę. To oznacza także opóźnienia w pracach. warto zatem wiedzieć jakie elementy ciągnika ulegają awarii podczas żniw najczęściej. Wszystko po to, aby być przygotowanym na ewentualną usterkę.

Części narażone na usterkę

Są takie części do ciągników (Zenox.pl), które podczas żniw ulegają uszkodzeniu najczęściej. Mowa tu o pasach napędowych oraz łożyskach. Powodem uszkodzenia tych elementów najczęściej są warunki, w których odbywają się prace. Przede wszystkim jest to wysoka temperatura. Smarowane części do kombajnów szybko wówczas wysychają, a to powoduje ich tarcie. Innym czynnikiem wpływającym negatywnie na działanie wymienionych elementów jest pył ze zboża. Podczas prac pył przylega do pasów napędowych i łożysk to w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia tych elementów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny tych elementów. Przed rozpoczęciem żniw koniecznie przeprowadzić należy przegląd stanu technicznego ciągnika. Na łożyskach oraz pasach napędowych nie może znajdować się kurz. Jeśli tak jest, należy go usunąć. Kolejny krok to dokładne naoliwienie tych elementów. Dzięki temu łożyska oraz pasy napędowe działać będą sprawniej.

Elektronika

Nowoczesne maszyny rolnicze wyposażone są w zaawansowaną elektronikę. Ta niestety także może ulec awarii podczas żniw. Mechaniczne części rolnicze często właściciel maszyny jest w stanie wymienić samodzielnie. W przypadku elektroniki bywa to niemożliwe. Awaria w takim przypadku oznacza konieczność pomocy ze strony fachowców. Elektronika w ciągnikach i kombajnach bywa bowiem dość skomplikowana. Warto zatem przed żniwami sprawdzić firmy zajmujące się naprawą elektroniki w ciągnikach. Dzięki temu w przypadku awarii od razu będzie można skorzystać z pomocy. Opóźnienie w pracy zostanie sprowadzone do minimum.

Jakie "niespodzianki" może napotkać rolnik podczas żniw?

Wymiana części

W przypadku wystąpienia awarii którejś z części konieczna będzie jej wymiana. W innym wypadku dalsza praca ciągnika czy kombajnu będzie niemożliwa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie przeglądu technicznego ciągnika jeszcze przed żniwami. Jeśli wówczas wymieni się uszkodzone części i ryzyko awarii podczas żniw będzie zdecydowanie mniejsze. Najlepszym miejscem do zakupu części będzie internetowy sklep rolniczy. Powodów jest kilka. Po pierwsze, ceny części w sklepach online są bardzo atrakcyjne. Po drugie, tego typu sklepy posiadają bardzo szeroką ofertę części. W tym zamienników. I po trzecie, czas realizacji zamówienia jest bardzo krótki.Żniwa to okres bardzo intensywnej pracy. Warto zatem przygotować ciągnik jeszcze przed żniwami. Ryzyko awarii podczas żniw znacznie się zmniejszy. Nie oznacza to jednak, że na pewno nie dojdzie do żadnej usterki. Warto się do niej przygotować. Choćby poprzez wcześniejszy wybór zaufanego sklepu rolniczego online, w którym szybko będzie można dokonać zakupu nowej części.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close