Wiosna

Wiosenne obowiązki rolnika

Wiosna to czas budzenia się całej roślinności do życia. Topnieje śnieg, drzewa puszczają pierwsze pąki, a trawy zaczynają się zielenić. Na brak pracy wiosną nie mogą narzekać rolnicy, którzy o tej porze roku mają więcej niż zwykle obowiązków w swym gospodarstwie. Czym dokładnie się zajmują i jakie prace na nich czekają z nastaniem wiosny?

Czas na sprawdzenie sprzętu

Wszyscy rolnicy przed rozpoczęciem prac polowych powinni koniecznie sprawdzić stan swojego sprzętu, chodzi tutaj głównie o sprawdzenie stanu technicznego traktora oraz takich urządzeń jak pługi, brony czy kultywator. Należy przeprowadzić przegląd maszyn rolniczych pod kątem zużycia się elementów, przyjrzeć się ich hydraulice i nasmarować poszczególne elementy np. łożyska oraz śruby regulacyjne, tak by w czasie prac polowych nie doszło do niespodziewanej awarii.

Często zdarza się, że po mroźnej zimie, niektóre elementy pojazdów rolniczych przestają prawidłowo działać, najczęściej dotyka to agregatu, który po dłuższym okresie braku eksploatacji nie odpala. W tym przypadku najlepiej udać się do sklepu rolniczego stacjonarnie lub odwiedzić internetowy sklep rolniczy i zakupić nowy, w pełni sprawny akumulator.

Wysiew zbóż jarych

Zboża jare, ze względu na krótki okres wegetacji wysiewa się wczesną wiosną. W zależności od rodzaju zbóż i wysiew rozpoczyna się od około 15 marca. Wiosenną uprawę należy rozpocząć od wzruszenia, doprawienia oraz wyrównania wierzch­niej warstwy gleby przy pomocy agregatu uprawowego. Ziarno siewne musi być umieszczone w spulchnionej war­stwie gleby na głębokości 2–4 cm. Do siewu zbóż należy użyć dobrego siewnika, a jeśli chcemy, by plony były obfite, należy za pomocą opryskiwacza nawieźć je wysoko jakościowym nawozem.

Sadzenie roślin okopowych

Rośliny okopowe, takie jak ziemniaki czy buraki sadzone są wiosną. Zanim jednak zostaną umieszczone w glebie, trzeba ją do tego przygotować. Do tego celu używane są typowe narzędzia i agregaty uprawowe, które pozwalają na posadzenie roślin okopowych w równych odstępach i na tej samej głębokości. Oprócz agregatów uprawowych do przygotowania gleby rolnicy coraz częściej używają agregatów do formowania redlin, które głęboko spulchniają glebę i skutecznie formują grzędy. Do nawożenia roślin okopowych używane są rozsiewacze nawozów oraz rozrzutniki obornika.

ziemniaki


Jeśli w trakcie pracy zauważymy, że któraś z naszych maszyn nie działa prawidłowo, natychmiast wyłączmy sprzęt i spróbujmy naprawić awarię. Większość usterek wymaga wymiany części na nowe, które nie należą do najtańszych. Dlatego internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie posiadają szeroką gamę części zamiennych, które śmiało możemy użyć podczas naprawy. Zamienniki nie odbiegają jakością znacząco od oryginałów. Dobre zamienniki części do maszyn rolniczych to wierne odwzorowanie oryginałów, tyle że pozbawione logo znanego producenta, które sporo kosztuje. Dobre sklepy z częściami do maszyn rolniczych w swojej ofercie posiadają wyłącznie sprawdzone elementy, które, zanim trafią do sprzedaży, poddawane są wielu testom jakości.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close