Odpowiednie opryski drzew owocowych wiosną
O pierwszych opryskach powinniśmy pomyśleć tak naprawdę na koniec zimy, w okresie przedwiośnia. Niewielu ogrodników tak robi, sądząc, że niska temperatura i brak słońca świadczą o tym, że można jeszcze poczekać. To błąd! Stosowanie oprysków drzew i krzewów o tej porze pozwoli uniknąć chorób i szkodników w okresie wzrostu i rozwoju. Spójrzmy, kiedy powinniśmy rozpocząć opryskiwanie i jakie preparaty stosować.
Najlepsza pora na rozpoczęcie wiosennych oprysków drzew owocowych
Niestety, nie da się wyznaczyć początkowej daty kalendarzowej, która byłaby uniwersalna. Zazwyczaj optymalna pora o koniec lutego, kiedy na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści, ale czynniki chorobotwórcze już zaczynają wnikać do tkanek roślinnych. Starajmy się obserwować pąki, liście i kwiaty.
- pierwsze opryski wykonuje się, zanim otworzą się pąki liści,
- drugi oprysk wykonajmy w fazie rozwoju liści,
- trzeci oprysk najlepiej przeprowadzić przed otwarciem pąków kwiatowych, a kolejny w czasie kwitnienia.
Pamiętajmy, że dla każdego gatunku, właściwa pora może przypadać w innym okresie. Nie kierujmy się kalendarzem, ale wynikami własnych obserwacji.
Jakie opryski są odpowiednie dla drzew owocowych wiosną
Stosowany preparat powinniśmy dostosować nie tylko do terminu oprysku, ale także do gatunku opryskiwanej rośliny oraz patogenu, który zwalczamy.
Pierwszy zabieg w kolejności ma za zadanie zniszczyć jaja przędziorka owocowca, misecznika śliwowego oraz zimujące mszyce. Do tego zabiegu możemy zastosować środki Emular, Promanal lub Treol. Warto pamiętać o tym, aby dwa ostatnie stosować zanim na roślinach pojawią się liście ze względu na zawartość oleju parafinowego. Pierwszy środek jest oparty na oleju rydzowym, zatem będzie odpowiedni w całym okresie wegetacji.
Aby zapobiec kędzierzawości liści brzoskwini, zastosujmy Miedzian lub Sylit tuż przed pękaniem pąków liściowych.
Jeżeli zależy nam na zwalczeniu raka bakteryjnego u drzew pestkowych, jak brzoskwinie, śliwy, wiśnie, morele lub czereśnie, użyjmy środka grzybobójczego opartego na miedzi (odpowiedni będzie wspomniany już Miedzian. Jeżeli z kolei obawiamy się choroby brunatnej zgnilizny, oprysku dokonajmy przy użyciu preparatu Topsin lub Signum. Można też pokusić się o opryskanie naturalnym wywarem ze skrzypu polnego, krwawnika lub chrzanu.
Z kolei opryskując jabłoń lub gruszę pozbywamy się przede wszystkim kwieciaka jabłkowca lub mączniaka. Pierwsze zagrożenie możemy usunąć przy użyciu preparatu Calypso lub Decis. Z kolei z mączniakiem walczymy preparatami siarkowymi. Dobrą porą jest okres poprzedzający pękanie pąków liści. Popularne schorzenie jabłoni, zwane parchem zwalczamy środkami Score lub wspomnianym Sylitem. Do walki z mszycami, gąsienicami motyli oraz owocnicą jabłkową nada się środek Nissorum Strong albo Ortus.
Ogrodnictwo oferuje bardzo wiele zróżnicowanych środków, które pomogą nam pozbyć się chorób i pasożytów drzew owocowych. Zawsze pamiętajmy, by dobierać rodzaj stosowanej chemii do konkretnego zagrożenia. Tam, gdzie to możliwe, warto rozważyć także stosowanie metod bazujących na naturalnych wywarach z roślin. Profesjonalne porady na temat skutecznych preparatów do oprysków można uzyskać w stacjonarnych oraz internetowych sklepach rolniczych – https://www.zenox.pl.