Wiosna

Odpalamy maszyny rolnicze po zimie – na co zwrócić uwagę?

Początek wiosny to dla bardzo wielu gospodarstw okres przebudzenia z zimowej przerwy od prac rolnych i ogrodowych. Zanim jednak wykonywanie standardowych czynności i obowiązków będzie mogło wrócić do porządku dziennego, konieczne jest odpowiednie przygotowanie maszyn rolniczych, które po okresie kilkumiesięcznego przestoju wymagają przeglądu i przygotowania do pracy.

Maszyny rolnicze dla każdego gospodarstwa są kapitałem, o który trzeba dbać z należytą starannością. To głównie od odpowiedniej konserwacji i użytkowania zależy bezpieczeństwo ludzi, a także okres przydatności sprzętów rolnych do pracy. 

Przegląd i konserwacja maszyn rolniczych

Zanim maszyny rolnicze zostaną wykorzystane do pracy rolnych, należy zwrócić uwagę na stan wszystkich części, które w kontakcie z wilgocią wszechobecną podczas trwania zimy mogły ulec korozji i uszkodzeniu. Lekko skorodowane elementy można odświeżyć z wykorzystaniem papieru ściernego, lakieru podkładowego, a następnie farby odpornej na działanie zjawisk atmosferycznych. Jednakże jeśli rdza w widoczny sposób wpływa na jakość i funkcjonowanie części maszyn rolniczych, konieczna będzie ich wymiana.

Części maszyn i ich elementy eksploatacyjne można nabyć odwiedzając sklep rolniczy. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji i wizyta w internetowym sklepie rolniczym, który bardzo często oferuje o wiele większy wybór asortymentu niż sklepy stacjonarne. Nie należy również bać się kupna zamienników części rolniczych, które nie odbiegają jakością od oryginałów, a przy tym są dostępne w o wiele atrakcyjniejszej cenie. 

Dokonując przedsezonowego przeglądu maszyn rolniczych, należy również zwrócić uwagę na stan elementów ruchomych maszyn, czyli wszelkiej maści przekładnie, łańcuchy, tuleje i łożyska. Wymagają one uzupełnienia smaru po okresie przestoju. Najbardziej efektywnym sposobem na nasmarowanie będzie użycie smarownicy, którą również można nabyć w internetowym lub stacjonarnym sklepie rolniczym

Ogumienie i elementy elektryczne

Podczas przygotowywania maszyn do sezonu, nie można zapomnieć o sprawdzeniu stanu ogumienia zarówno w maszynach rolniczych, jak i w ciągniku. Wcześniejsze oględziny ogumienia i ocena jego stanu pozwolą uniknąć wielu późniejszych i potencjalnych problemów i niebezpieczeństw. W przypadku gdy któraś z opon okaże się uszkodzona, należy bezzwłocznie ją wymienić! Niesprawne ogumienie ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie maszyn i ciągników rolniczych, ale także na bezpieczeństwo ludzi, którzy znajdują się w ich pobliżu. 

Kolejnym bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest instalacja elektryczna i wszelkie związane z nią elementy. Wspomniana wcześniej wilgoć jest nie tylko przyczyną korozji elementów metalowych, ale także czynnikiem powodującym powstawanie patyny (śniedzi) na miedzianych elementach elektrycznych. Wszelkie zauważone zielone naloty na instalacji elektrycznej lub klemach akumulatorów należy wyczyścić przed uruchomieniem maszyny rolniczej lub ciągnika. Pomocne może się okazać zastosowanie odpowiednich środków chemicznych dostępnych w sklepach rolniczych

ciągnik rolniczy

Należy pamiętać, że przed każdym wiosennym rozpoczęciem sezonu konieczne jest dokonania przeglądów maszyn i ciągników rolniczych. W większości przypadków pozwoli to na bezawaryjne i bezpieczne użytkowanie sprzętu przez cały sezon, aż do kolejnej zimy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close