Zima

Prostownik – zimą niezbędny w gospodarstwie

Zima to wyjątkowo trudny okres dla akumulatora. Wydajność standardowego ogniwa kwasowo-ołowiowego znacznie spada, powodując problemy z uruchomieniem pojazdu. Dodatkowym utrudnieniem jest gęsty olej w silniku, co może być przeszkodą dla prawidłowej pracy rozrusznika. Przy niskich temperatura kłopoty z odpalaniem mają zarówno maszyny rolnicze jak i samochody osobowe, ciężarówki, autobusy. Na szczęście mając pod ręką dostęp do prądu sieciowego 230 V można znacznie ułatwić sobie życie, stosując prostownik.

Sposób na rozładowany akumulator

Zapewne każdy rolnik zna sytuację, gdy po kilku nieskutecznych próbach uruchomienia traktora zimą, bateria nie jest już w stanie wydobyć z siebie więcej prądu. Wtedy pozostają tylko metody takie, jak odpalanie na pych bądź na zaciąg, ewentualnie pożyczając energię z innego pojazdu. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ prąd rozrusznika potrafi z łatwością przekroczyć 500 A, dlatego konieczne będą specjalne kable rozruchowe do ciągnika. Wszystko to jednak może doprowadzić do sytuacji nieprzewidzianych, takich jak uszkodzenie silnika bądź instalacji elektrycznej traktora albo pojazdu dawcy. O wiele lepszym wyjściem z sytuacji jest podłączanie akumulatora do prostownika na noc, dzięki czemu zawsze będzie on naładowany w 100%. W takiej sytuacji nawet wyjątkowo niska temperatura i gęsty olej nie będzie przeszkodą do uruchomienia ciągnika. Urządzenie ładujące sprzeda nam każdy sklep rolniczy w okolicy. Pomoże nie tylko maszynom gospodarczym, ale również wtedy gdy będziemy mieć problem z akumulatorem w samochodzie.

Wyjątkowo ciężki rozruch

Czasami zdarzają się wyjątkowo trudne warunki do uruchomienia silnika. Na przykład po nocy, w czasie której temperatura spadła poniżej -20 stopni C. Tymczasem traktor musimy odpalić, choćby po to by przywieźć drewno na opał. W takiej sytuacji nawet najlepszy akumulator do ciągnika może nie dać sobie rady. Wciąż nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Tutaj przyda się prostownik z rozruchem (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Instalacja-elektryczna/Akumulatory/Akcesoria-i-konserwacja/Prostowniki-z-funkcj%C4%85-rozruchu), czyli specjalną funkcją, która pozwala na krótkotrwałe dostarczenie prądu o natężeniu nawet kilkuset amper. Jeśli tylko rozrusznik jest w pełni sprawny, a olej silnikowy nie zamienił się w gęstą maź, będziemy w stanie odpalić maszynę. Dobry internetowy sklep rolniczy z pewnością umożliwi nam zamówienie takiego prostownika. Warto skorzystać ze wspólnej wysyłki i kupić też inne części do traktorów, które wspomogą zimową eksploatację. Może to być świeca płomieniowa, która podgrzewa powietrze w układzie dolotowym i dodatkowo ułatwia rozruch, albo łańcuchy śniegowe czy odmrażacze

ciągnik w zimie

Jak widać, zimowe użytkowanie maszyn rolniczych nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do urządzeń, które znacznie ułatwiają nam życie w tym trudnym okresie. Minęły już czasy gdy trzeba było zalewać traktor gorącą wodą, albo rozpalać ognisko pod misą olejową silnika. Obecnie wystarczą mocne prostowniki z rozruchem i porządnie naładowane akumulatory. Pamiętajmy tylko by kupować urządzenia dobrej jakości, które z pewnością nigdy nas nie zawiodą i posłużą przez długie lata.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close