Zima

Bezpieczne użycie przewodów rozruchowych

Okres zimowy powoduje, że trudno jest uruchomić silniki ciągników rolniczych. Jest to jedna z naturalnych wad silników diesla, które mają problem z zapłonem samoczynnym w okresie niskich temperatur. Nierzadko musimy tak długo używać rozrusznika, że dochodzi do całkowitego rozładowania akumulatora. Dodatkowo baterie kwasowo-ołowiowe, które stosujemy jako rozruchowe, w okresie gdy jest zimno mają zmniejszoną zdolność do oddawania energii. Wszystko to powoduje, że rozruch silnika może się nie udać.

Pożyczamy prąd przewodami rozruchowymi

Najprostszy sposób na rozwiązanie takiej sytuacji jest tak zwane pożyczenie prądu z innego pojazdu lub akumulatora. Nie musimy w tym celu nawet odłączać własnej baterii ciągnika, wystarczy, że połączymy ją z inną przewodami rozruchowymi. Stąd też zawsze warto je mieć pod ręką. Wybierzmy dobrej jakości przewody, które są w stanie przenieść prądy dochodzące do 1000 A, ponieważ rozruszniki dużych silników diesla potrzebują bardzo dużej ilości prądu do pracy. Kable można kupić w wielu sklepach rolniczych, a także w marketach budowlanych. Jednak nie zawsze jakość, z jaką mamy tam do czynienia jest na miejscu. Stąd też dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty internetowych sklepów z asortymentem rolniczym, gdzie bez problemu znajdziemy przewody rozruchowe dobrej jakości, a dodatkowo w atrakcyjnych cenach. Możemy tam dodatkowo kupić również wiele części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych, których jakość będzie porównywalna z oryginalnymi, za to cena o wiele bardziej przyjazna dla portfela.

Jak bezpiecznie używać przewodów?

Poprawne użycie kabli do rozruchu pojazdu zapewni nam bezpieczeństwo. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo wysokimi natężeniami prądu, dlatego należy być ostrożnym. Spowodowanie zwarcia może szybko doprowadzić do pożaru, a także bolesnych poparzeń. Najpierw należy sprawdzić, czy pojazd do którego podłączamy się przewodami rozruchowymi na pewno ma instalację o takim samym napięciu, jak pojazd uruchamiany. Większe ciągniki rolnicze mają instalację 24 V, natomiast mniejsze traktory oraz samochody pracują na 12 V. Jeżeli chcemy pożyczyć prąd z pojazdu o instalacji mającej wyższe napięcie, możemy zrobić to tylko i wyłącznie poprzez podłączenie się do jednego tylko akumulatora. Bardzo ważna jest kolejność podpinania przewodów rozruchowych w obydwu pojazdach. Najpierw podłączamy się przewodem czerwonym do plusa dawcy, a następnie łączymy go z plusem biorcy. Kolejnym krokiem jest podłączenie kabla czarnego. Łączymy nim minus akumulatora dawcy, natomiast w pojeździe-biorcy podłączamy go do metalowej części silnika. Nigdy nie łączymy tego przewodu z minusową klemą baterii, może bowiem dojść do zaiskrzenia i eksplozji akumulatora. Odłączanie przewodów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Jak widać przewody rozruchowe to coś, co zdecydowanie powinniśmy mieć w gospodarstwie rolnym. Przydadzą się do wspomagania rozruchu ciągników rolniczych, a także samochodu osobowego. Pamiętajmy, by kupić kable dobrej jakości, które są w stanie przenieść duży prąd. Bezwzględnie stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, aby nie doprowadzić do zwarcia lub pożaru.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close