Zima

Akumulator w ciągniku padł! Co robić?

Uszkodzony akumulator w ciągniku rolniczym to zmora każdego rolnika. Ponieważ rozruch silnika spalinowego dokonywany jest za pomocą elektrycznego rozrusznika, bez odpowiedniego rezerwuaru energii nie ma możliwości uruchomić traktora. Sprawdzamy co zrobić w sytuacji, gdy bateria odmówiła posłuszeństwa. Okaże się bowiem, że nie zawsze oznacza to konieczność wymiany akumulatora na nowy. Podpowiadamy jak sprawdzić kondycję baterii i ewentualnie postawić ją ponownie na nogi, by ciągnik znów był gotowy do pracy w każdym momencie.

Podłączamy akumulator do ładowania

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w razie złego działania baterii, to poddać ją ładowaniu. W tym celu będziemy potrzebowali prostownika, można też wykorzystać nowoczesną ładowarkę elektroniczną. Tego typu urządzenia bez problemu kupimy w internetowych sklepach rolniczych. Ponieważ akumulator 12V do ciągnika zazwyczaj posiada dużą pojemność, niejednokrotnie większą niż 100 Ah, potrzebne jest odpowiednio mocne urządzenie ładujące. Baterię warto zdemontować z ciągnika i ładować w miejscu, gdzie temperatura jest powyżej zera stopni. W innym przypadku może ona odmówić współpracy i stracimy tylko czas.

Akumulator podłączamy w taki sposób, by nie pomylić biegunowości zacisków prostownika lub ładowarki. Następnie, kontrolując co jakiś czas napięcie baterii, włączamy ładowanie i odczekujemy najlepiej całą noc. Zazwyczaj pełne naładowanie całkowicie pustego akumulatora ciągnikowego zajmie przynajmniej kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Po odłączeniu baterii od urządzenia ładującego odczekujemy kilkanaście minut, po czym przeprowadzamy jej montaż w ciągniku i podejmujemy próbę rozruchu. Jeżeli traktor odpali normalnie, a w najbliższym czasie usterka nie powtórzy się, to nie potrzebujemy jeszcze nowego akumulatora.

Akumulator w ciągniku padł! Co robić?

Kiedy musimy kupić nową baterię?

Jeżeli pomimo próby ładowania akumulator po kilku dniach znów nie pozwala na uruchomienie ciągnika, może być potrzebna jego wymiana na nowy. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy sprawdzić czy układ ładowania w traktorze działa poprawnie. W tym celu, po odpaleniu silnika, mierzymy multimetrem (miernikiem elektrycznym) napięcie na zaciskach baterii. Powinno ono wynosić w przedziale 13-14V, a po dłuższej pracy ciągnika utrzymywać się powyżej 14V (również przy włączonych światłach mijania). Jeżeli tak nie jest, akumulator nie będzie miał szans ponownie zgromadzić energii, którą oddał na rozruch jednostki spalinowej. Spowoduje to, że po kilku dniach traktor znów odmówi współpracy.

Jeżeli jednak ładowanie poza ciągnikiem nie pomaga, a prądnica lub alternator traktora pracują poprawnie, mamy najprawdopodobniej do czynienia z uszkodzoną baterią. W takiej sytuacji pozostaje nam zakup nowego akumulatora 12V do ciągnika, co możemy uczynić w sklepie rolniczym online. Nowa bateria zostanie dostarczona przez kuriera, który jednocześnie odbierze starą i przekaże do utylizacji, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami środowiskowymi. Wybierając nowy akumulator powinniśmy zdecydować się na egzemplarz o identycznych parametrach względem tego, który wcześniej znajdował się w ciągniku.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close