Ogólne

Nowy Zetor czy Ursus? Dylemat współczesnego rolnika

Polski Ursus i czeski Zetor to dwie marki maszyn rolniczych, które o względy naszych rodzimych rolników, rywalizują już od lat 60-tych. Dzieje się tak, ponieważ za czasów Polskiej Republiki Ludowej, to głównie te dwie marki były oferowane przez sprzedawców maszyn rolniczych w naszym kraju. Oczywiście wszystkie ciągniki były maksymalnie reglamentowane i ich zdobycie było wówczas bardzo ciężkie, ale wraz z upływem lat, stawały się coraz bardziej dostępne. Historia sprawiła więc, że polski rolnik do marki Ursus i Zetor ma duże zaufanie. Ma na to również wpływ bardzo dobry dostęp do części Zetora i Ursusa w sklepach stacjonarnych oraz internetowych sklepach rolniczych.

Co wyróżnia nowe Ursusy?

Nowe Ursusy to maszyny idealnie nadające się do pracy w gospodarstwie średniej wielkości. Mają bowiem silniki o mocy 80 koni mechanicznych, w związku z czym w przypadku większego gospodarstwa i większej ilości hektarów, mogłyby sobie nie poradzić. Nowy Ursus to poniekąd kontynuacja bardzo udanej jednostki, jaką była popularna sześćdziesiątka. Jest to jednak rzecz jasna wydane znacznie bardziej nowoczesne. Maszyna posiada 12 biegów do przodu, dzięki czemu prędkość maksymalna wynosi od 30 km/h do 40 km/h (w zależności od wersji). Silnik zapewnia bardzo równomierną pracę w szerokim zakresie obrotów, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości pompy wtryskowej. Ciągnik cieszy się wysoką bezawaryjnością, nawet w bardzo ciężkich warunkach pracy. Dostęp do części zamiennych i używanych jest bardzo dobry, dzięki czemu nawet w przypadku większych awarii, nie ma problemów z ich zdobyciem. Warto wspomnieć również o kabinie, która została całkiem przyzwoicie wyciszona, dzięki czemu praca w polu nie jest już tak bardzo uciążliwa dla uszu.

Nowy Zetor czy Ursus? Dylemat współczesnego rolnika

Jakie są zalety nowego Zetora?

Po pierwsze warto wskazać tutaj kwestię finansową, ponieważ to ona ma często wpływ na ostateczny wybór. Ciągniki i części Zetor są na polskim rynku nieco tańsze. W związku z tym, mając do wyboru bardzo podobne konstrukcje, duża część rolników wybiera maszynę czeską. Co jednak mechanicznie i konstrukcyjne wyróżnia Zetora? Ciągniki Zetora wyposażone są w układ wtryskowy common rail, dzięki czemu kultura pracy silnika jest jeszcze lepsza, niż w przypadku Ursusa. W przypadku tego typu silników, należy jednak zwrócić większą uwagę na jakość paliwa. Złej jakości paliwo, może bowiem doprowadzić do uszkodzenia silnika i konieczności przeprowadzenia dość kosztownej naprawy.

Nowy Zetor czy Ursus? Dylemat współczesnego rolnika

Który ciągnik wybrać?

Ciężko w tym miejscu wskazać ciągnik, który będzie lepszy. Różnice w konstrukcji są minimalne – większość rolników twierdzi, że to te same maszyny, ubrane w inne karoserię. Różnic należy jednak wypatrywać w silnikach. Choć silniki posiadają bardzo zbliżoną moc, różni je konstrukcja. Silnik Zetora dzięki wtryskowi common rail, wykazuje znacznie lepszą kulturę pracy. Jeżeli będziemy dbali o odpowiednie paliwo, nie powinno być z nim żadnych problemów. Dużym plusem jest również ogromny dostęp do części Zetora. Możemy je znaleźć zarówno u dilerów, jak i w sklepach internetowych. Co istotne, części do Zetorów są dostępne w bardzo konkurencyjnych cenach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close