Ogólne

Chłodnica w ciągniku to ważna sprawa – zwłaszcza latem

Rolnictwo w naszym kraju jest niestety w dużym stopniu zależne od panujących warunków pogodowych. Polska, to kraj położony w klimacie umiarkowanym. Mamy więc do czynienia z czterema porami roku (wiosną, latem, jesienią i zimą). Większość prac na roli prowadzonych jest wiosną i jesienią. Kulminacją pracy dla każdego rolnika w Polsce jest jednak lato. Latem bowiem, rolnicy podczas żniw i wykopków, zbierają z pól swoje plony. Temperatury podczas żniw są bardzo często dość wysokie, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie rolnika, ale również na efektywność pracy maszyn rolniczych.

Praca maszyn rolniczych podczas upałów

Bardzo często podczas żniw, wysoka temperatura daje ciągnikom duży wycisk. Przegrzanie się silnika w ciągniku może prowadzić do bardzo dużych awarii, z których najgorszą wydaje się być zatarcie się silnika. Brak tak podstawowej maszyny rolniczej jaką jest ciągnik, podczas żniw, może się okazać dla rolnika opłakany w skutkach.

Większość ciągników pracujących w naszym kraju, to maszyny przystosowane do pracy w klimacie umiarkowanym. Są to popularne maszyny, do których możemy zaliczyć między innymi Ursusy i Zetory. To właśnie te marki są najczęściej używane na polskiej wsi. Na uwagę zasługuje jednak jeden model, który jest idealnie przystosowany do polskich warunkach pogodowych i może pracować zarówno latem, jak i srogą zimą. Mowa tu o Ursusie C 330, czyli starej, ale niezwykle wytrzymałej konstrukcji i bezawaryjnym silniku.

Układ chłodzenia w Ursusie C330

Ursus C330 to stosunkowo stara konstrukcja, ale zdolna do bardzo ciężkiej pracy w każdych warunkach. Produkcja tego ciągnika rozpoczęła się w 1967 roku i trwała nieprzerwanie aż do roku 1987. Maszyna ta jest zdolna do pracy w wysokiej temperaturze. Chłodnica C 330 jest dość dużych rozmiarów, dzięki czemu wymiana ciepła jest bardzo sprawna i efektywna. Dodatkowo do chłodnicy C 330 można zamontować wentylator, który sprawi, że wymiana ciepła będzie przebiegała jeszcze szybciej.

Chłodnica w ciągniku to ważna sprawa - zwłaszcza latem

Podczas prac polowych w upalne dni należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. O chłodnicę w Ursusie trzeba dbać. Warto od czasu do czasu wyczyścić ją przy użyciu szczotki miedzianej i wody pod niskim ciśnieniem. Pozwoli to usunąć z chłodnicy Ursusa kurz i inne zabrudzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na jej działanie. Należy dbać również o jakość płynu chłodniczego. Chłodnica C 330 nie ma jakichś szczególnych wymagań co do typu płynu chłodniczego, ale należy zadbać o to, aby nie uległa zapchaniu. Zapchanie spowoduje brak obiegu w układzie chłodniczym i doprowadzi do przegrzania silnika. Warto wspomnieć w tym miejscu, że układ chłodnicy w tych ciągnikach działa nawet również, gdy do układu wlejemy zwykłą wodę. Jest to jest bardzo złe działanie, ponieważ zwykła woda może doprowadzić do zakamienienia się układu i jego awarii.

Jak widać układy chłodnicze zarówno w nowoczesnych ciągnikach, jak i maszynach starszej daty, pełnią niezwykle ważną funkcję. Należy o nie dbać, po to, aby podczas ciężkiej pracy w polu, maszyna nie zawiodła.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close