Ogólne

Mierzenie wilgotności zboża – jak i kiedy je wykonać?

Prawidłowa wilgotność zboża jest decydująca dla wyboru momentu omłotu lub rodzaju składowania – w dużej mierze to od niej zależy, jaki czas będzie najlepszym do rozpoczęcia działań. Jest ona także niezwykle istotna podczas przechowywania zboża, wskazując na to, czy warunki są odpowiednie, czy też nie. Kontrolowanie wilgotności zboża jest więc czymś niezbędnym przy jego uprawie. Jaki jest najdokładniejszy i najszybszy sposób na określenie zawartości wody w zbożu?

Wilgotnościomierz

Wilgotnościomierz jest urządzeniem służącym do sprawnego i dokładnego pomiaru poziomu wilgotności zboża. Istnieją zarówno modele nadające się do użycia stacjonarnie, jak i urządzenia mobilne, których można użyć również w trakcie pracy w polu. Margines błędu pomiarowego wynosi w większości przypadków jedynie 0,5%, zapewniając niezwykle precyzyjne pomiary. Urządzenia te są niezwykle proste w obsłudze – większość modeli posiada lejek lub miseczkę, do której należy wsypać ziarno, by w niedługim czasie otrzymać odczyt. Liczba rodzajów ziaren, które ocenić może przyrząd zależna jest od wybranego modelu – istnieją takie, które zaprogramowane są do pomiaru wilgotności ziaren ponad 20 różnych roślin. Istnieją także modele umożliwiające pomiar temperatury dowolnej substancji, dzięki dołączonej sondzie bagnetowej. Decydując się na zakup wilgotnościomierza należy wziąć pod uwagę również cenę – na rynku można znaleźć zarówno modele za kilkaset złotych, jak i takie kosztujące powyżej tysiąca (ich cena uzależniona jest od dostępnych funkcji, liczby obsługiwanych ziaren oraz dokładności pomiaru). Można więc wybrać sprzęt dopasowany idealnie do naszych potrzeb i możliwości finansowych. 

Mierzenie wilgotności zboża - jak i kiedy je wykonać?

Jak i kiedy mierzyć wilgotność zboża?

Po nabyciu niezbędnego do zmierzenia wilgotności zboża wilgotnościomierza można przystępować do działania. W pierwszej kolejności należy wybrać na wyświetlaczu ziarno, wobec którego chcemy dokonać pomiaru. Następnie należy po brzegi wypełnić pojemnik służący do przechowywania zboża na czas wykonywania pomiaru, a następnie upewnić się, że jest ono równomiernie rozłożone (niektóre wilgotnościomierze posiadają specjalne przyrządy umożliwiające wyrównanie poziomu ziaren oraz odrzucenie nadwyżki). Następnie wystarczy nacisnąć przycisk rozpoczynający pomiar, by w krótkim czasie otrzymać odczyt. Należy jednocześnie pamiętać, że modele różnią się między sobą i ważne jest zapoznanie się z dokładną instrukcją obsługi przed pierwszym użyciem produktu. Ważne jest, by zmierzyć wilgotność więcej, niż jednej próbki, ponieważ części danej partii towaru mogą różnić się między sobą. Ale kiedy to zrobić? Istnieje kilka istotnych momentów, o których trzeba pamiętać: okres wzrastania (pozwala dostosować warunki uprawy), czas przed planowanym omłotem (pozwala sprawdzić, czy wybrana pora jest odpowiednia) oraz okres przechowywania (pozwala skontrolować, czy wybrane warunki składowania nie są szkodliwe). To wszystko możliwe jest dzięki jednemu urządzeniu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close