Zimowa praca w gospodarstwie – na czym polega?
Można powiedzieć, że w okresie zimowym pracy w gospodarstwie rolnym jest o wiele mniej. Rzeczywiście rolnicy nie muszą zajmować się uprawą i produkcją roślin, a także zbiorami i dbaniem o pola. W żadnym wypadku jednak rolnik nie nudzi się w zimie. Jest to idealny czas na przygotowanie się do kolejnego sezonu. Można wyróżnić kilka niezwykle istotnych prac, które każdy rolnik powinien wykonać w czasie zimy.
Zima w rolnictwie – prace związane z maszynami rolniczymi
Przede wszystkim zima to idealny czas na przeprowadzenie wszelkich prac konserwacyjnych związanych z maszynami stosowanymi w rolnictwie. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek na wiosnę. Warto odwiedzić sklep rolniczy i zaopatrzyć się w potrzebne części do ciągników, części do traktorów itd. Dobrze jest także przejrzeć internetowy sklep rolniczy (https://www.zenox.pl), aby można było śledzić nowości rynkowe.
Jeżeli chodzi o maszyny rolnicze, pracę w czasie zimy można podzielić na cztery części. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie miejsce parkingowe. Powinno ono zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, powinno też chronić przed zawilgoceniem, aby maszyna nie uległa korozji. W miejscu do przezimowania powinna panować wyższa temperatura niż na zewnątrz. Kolejną ważną kwestią jest konieczność zadbania o opony. Jeżeli ciągnik będzie używanym w trakcie zimy, koniecznie trzeba zadbać o łańcuchy śniegowe. Aby odpalić maszynę przyda się także prostownik. Jeżeli jednak maszyna nie będzie używana przez kilka miesięcy, warto ją przestawiać z miejsca na miejsce co jakiś czas, aby opony nie zostały odkształcone. Ważne jest także wykorzystanie specjalnych preparatów, które służą do ochrony ogumienia i jego konserwacji. Ciągnik warto ustawić na zimniejszym podłożu. Kolejną istotną kwestią jest wymiana płynów eksploatacyjnych, mowa tutaj o płynie obecnym w układzie chłodzenia, a także płynie do spryskiwaczy. Dzięki temu układy te nie zostaną rozsadzone na skutek niskich temperatur. Ostatnim obowiązkiem dotyczącym prac rolnika związanych z maszynami, jest naładowanie akumulatora. Jeżeli się tego nie dopilnuje, może on zostać zasiarczony, co doprowadzi do konieczności wymiany.
Inne obowiązki rolnika w okresie zimowym
Oprócz prac związanych z dbałością o maszyny rolnicze, rolnik w okresie zimowym powinien także wybrać się na targi i wystawy rolnicze. Dzięki temu może on być na bieżąco z rynkowymi nowościami, może także poszerzać swoją wiedzę. Kolejnym ważnym obowiązkiem jest zaopatrzenie się w środki ochrony roślin. Warto sprawdzić jakie nowości panują na rynku i zapoznać się z opiniami na ich temat. Zima to dobry czas na dobranie najbardziej optymalnych rozwiązań.
Ponadto zima to czas, w trakcie którego organizowane są różne szkolenia, które są niezbędne dla poprawnego stosowania środków ochrony roślin, a także dbania o bydło. Jest to niezwykle ubogacające dla rolników i pozwala na podniesienie swojej świadomości i efektywności całego gospodarstwa rolnego.