Wiosna

Przygotuj swoje maszyny na nadejście wiosny!

Wiosna to czas, w którym do pracy powoli zaczynają przystępować maszyny i urządzenia rolnicze. Aby mogły one jest spełnić swoje zadania muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane do nowego sezonu. Jak zatem prawidłowo zadbać o ciągnik i inne urządzenia po zimie tak, aby sprawnie funkcjonowały na wiosnę?

Przygotowania już po sezonie

O maszyny rolnicze nie można dbać jedynie tuż przez rozpoczęciem wiosny. O przygotowaniach do nowego sezonu należy pomyśleć już zaraz po zakończeniu poprzedniego. Oznacza to, że już w trakcie zimy należy zadbać o prawidłową konserwację ciągnika. Po zakończeniu sezon ciągnik powinien przejść gruntowny przegląd techniczny. Dzięki temu od razu można się dowiedzieć czy występują jakieś awarie lub uszkodzenia. Jeśli tak, to należy je natychmiast naprawić. Nie można zwlekać z tym to rozpoczęcia kolejnej wiosny. Jeśli usterki zostaną naprawione od razu wówczas wiosną przyszłego roku ciągnik będzie mógł od razu przystąpić do pracy.

Przechowywanie ciągnika podczas zimy

Przed odstawieniem ciągnika do garażu na zimę warto zadbać o jego prawidłowe przygotowanie do sezonu zimowego. Mowa tu właściwej konserwacji. Przede wszystkim ciągnik powinien być bardzo dokładnie umyty. Przygotować należy także miejsce, w którym ciągnik będzie przechowywany. Musi być to miejsce suche. Wszelka wilgoć może działać negatywnie na części do ciągników. Pamiętać należy także o tym, aby było to miejsce przewiewne. Innymi słowy, ciągnik w czasie zimy nie może być narażony na negatywne warunki atmosferyczne. Pozostawienie maszyny pod gołym niebem zimą nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może to doprowadzić do awarii części elektrycznych, a tym samym wiosną może być potrzebny nowy akumulator do ciągnika. Niewłaściwe przechowywanie ciągnika podczas okresu zimowego najczęściej kończy się właśnie poważną awarią akumulatora, przy której kable rozruchowe do ciągnika mogą już nie pomóc.

Przegląd ciągnika

Przygotowując ciągnik do nowego sezonu należy dokładnie sprawdzić stan techniczny wszystkich części do ciągnika. Wszystkie części ciągnika muszą być dokładnie sprawdzone. Co ważne, warto zrobić to dwa razy. Najpierw zaraz po zakończeniu sezonu, a następnie tuż przed zimowym garażowaniem. Dzięki temu podczas rozpoczynającej się wiosny uniknie się niemiłej niespodzianki. Jednak zanim wiosną wyjedzie się ciągnikiem w pole sprawdzić należy ponownie kilka elementów. Mowa tu choćby o filtrach powietrza, akumulatorze oraz o wszelkich olejach. Sprawdzić należy także koniecznie ciśnienie w oponach.

Przygotuj swoje maszyny na nadejście wiosny!

Wymiana części

Podczas przeglądu stanu technicznego ciągnika może się okazać, iż konieczna jest wymiana niektórych części. Warto wiedzieć, że nie musi być duży wydatek. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup zamienników, a nie części oryginalnych. Zamienniki nie odbiegają od oryginałów pod kątem jakości, a są dużo tańsze. Niemal każdy internetowy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie szereg zamienników. Można zatem dokonać niezbędnych napraw oszczędzając niemałe środki finansowe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close