Zima

Odpowiednia troska o zwierzęta hodowlane w trakcie zimy

Zima to trudny okres dla gospodarstwa rolnego. Mimo, że teoretycznie rolnicy mają o wiele mniej pracy i tak stoi przed nimi wiele obowiązków. Przede wszystkim muszą oni odpowiednio zadbać i zatroszczyć się o stworzenie odpowiednich warunków dla zwierząt hodowlanych. Silne mrozy i śniegi mogą negatywnie wpłynąć na stan ich zdrowia i na ich wydajność. 

Jak dbać o zwierzęta hodowlane zimą?

W trakcie zimy warto odwiedzić sklep rolniczy, aby nabyć odpowiednie produkty potrzebne do pielęgnacji zwierząt. Przede wszystkim warto poświęcić więcej uwagi psom, które spędzają czas na podwórku. Buda powinna zostać wyścielona sianem i słomą, a także ciepłymi kocami, aby zapewnić czworonogom odpowiednią ochronę przed śniegiem, wiatrem i mrozem. Dobrym pomysłem jest specjalny przedsionek, który ochrania przed opadami. Kolejną istotną kwestią jest zmniejszenie otworu wejściowego. Kiedy pies musi być przywiązany na łańcuchu, wskazane jest aby był on wystarczająco lekki i długi. Jedna z bardziej popularnych i często stosowanych zasad jest wykorzystywanie łańcucha, który jest cztery razy dłuższy od psa. Ważne jest także to, aby zwierzak mógł odpowiednio często biegać po podwórku, ponieważ jest to konieczny warunek do utrzymania najbardziej optymalnej temperatury ciała. 

Dbając o zwierzęta w trakcie zimy, ważne jest też zorganizowanie dodatkowych porcji pożywienia i wody. Ważne jest zadbanie o pokarm wysokoenergetyczny, który w swoim składzie zawiera duże ilości białka, które jest odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, natomiast woda powinna być czysta i świeża, powinna być także utrzymana w wyższej temperaturze. Dobrze jest ją podawać po posiłkach. 

Odpowiednią ilość uwagi trzeba także poświęcić zwierzętom, które znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych jak np. krowy. Z uwagi na mniejszą ilość ruchu niż w takcie innych okresów w roku, stają się one bardziej nerwowe i rozdrażnione, dlatego trzeba na nie uważać, aby nie dopuścić do żadnych wypadków. W oborze nie powinno być zbyt dużo zwierząt obok siebie. Specjaliści zalecają separowanie krów od mniejszych zwierząt jak np. kury. 

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiednich temperatur. Ważne jest zadbanie o ściółkę, którą powinna być sucha. Nie można też zapomnieć o stałym dostępie do wody. 

W czasie trwania zimy ważne jest także zapewnienie swobody ruchu koniom. Niezależnie od pogody koniecznie trzeba je regularnie wyprowadzać na świeże powietrze. Jeżeli będą tylko stały w stajni może to zaowocować bardzo nerwowym zachowaniem. 

Odpowiednia troska o zwierzęta hodowlane w trakcie zimy

Kolejnymi zwierzętami, na które trzeba zwrócić uwagę w czasie zimy są kury. Mrozy i niższe temperatury wpływają negatywnie na nieśność jaj. Aby zwiększyć ich wydajność, trzeba zadbać o wydłużenie dnia świetlnego, powinien on wynosić od 14 do 16 godzin. Trzeba też pamiętać o regularnym i dość częstym wymienianiu ściółki. 

W trakcie zimy trzeba zadbać o wszystkie zwierzęta. Powinny być one utrzymane w dobrym stanie zdrowia, a także trzeba im zapewnić wartościowe odżywienie oraz suche, ciepłe i szczelne schronienie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close