Zima

Konserwacja maszyn rolniczych przed zimą

W trakcie zimy rolnicy mają dużo mniejszą ilość obowiązków niż w innych porach roku. Dlatego, jest to odpowiedni czas na dokładne przygotowanie się do kolejnego sezonu. Ważne jest zadbanie o zwierzęta w gospodarstwie, wzięcie udziału w różnych giełdach i targach, pogłębianie wiedzy, zapoznanie z nowinkami z branży, a także poświęcenie większej ilości czasu na konserwację maszyn rolniczych. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów, spada prawdopodobieństwo usterek w kolejnym sezonie. Praca może być także bardziej efektywna i bezpieczna. 

O czym musi pamiętać rolnik w czasie zimy?

Aby odpowiednio przeprowadzić konserwację sprzętu rolniczego w czasie zimy, użytkownicy muszą przestrzegać kilku zasad:

  1. po każdej obsłudze, maszyny rolnicze trzeba dokładnie wyczyścić i przeprowadzić wymaganą konserwację,
  2. po zakończeniu sezonu trzeba wykonać całością konserwację. 

Po zakończeniu sezonu warto odwiedzić sklep rolniczy, aby nabyć środki potrzebne do konserwacji maszyn, przydać się mogą także łańcuchy śniegowe. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zaopatrzenie w części do traktorów.. 

W pracach konserwatorskich bardzo ważne jest także przechowywanie sprzętów w odpowiednim miejscu. Nie powinny one stać na wolnym powietrzu. Lepszym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie wiaty lub garażu. Odpowiednie zadbanie o maszyny przede wszystkim wpływa na obniżenie kosztów związanych z ewentualna naprawą. 

Czyszczenie maszyn rolniczych 

Dokładne czyszczenie maszyn rolniczych to podstawowe zadanie podczas przeprowadzania wszelkich prac konserwacyjnych. Powinno się zwrócić uwagę na takie elementy jak felgi, lemiesze, zęby, czy talerze. Konieczne jest także usunięcie wszelkich resztek roślin, ponieważ mogą one wchłaniać wilgoć co sprzyja powstawaniu rdzy. Podczas oczyszczania mogą się przydać myjki ciśnieniowe. Pozwolą one na skuteczne pozbycie się uporczywego brudu. Jednak używając dużego ciśnienia wody, trzeba pamiętać, aby nie kierować jej bezpośrednio na urządzenia elektryczne i przewody, a także na łożyska, filtry i uszczelki. Może to doprowadzić do ich pęknięcia. Aby wyczyścić tłuste powierzchnie, dobrze jest zastosować ciepłą wodę.

Czyszczenie maszyn rolniczych

Przegląd maszyn

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie dokładnego przeglądu maszyn. Dobrze jest sprawdzić dokładnie stan powłok malarskich, ponieważ to one są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Wszelkie ślady korozji trzeba usunąć za pomocą papieru ściernego lub specjalnej szczotki. Następnie dobrze jest odpowiednio natłuścić daną powierzchnię, pomalować ją i nałożyć wybrany środek antykorozyjny. 

Rolnicy powinni też pamiętać o smarowaniu wszelkich punktów smarowniczych. Powinno się postępować zgodnie z instrukcją, tak aby możliwe było pokrycie wszystkie elementów, które nie są pomalowane. Warto jednak pamiętać, że do konserwacji nie można używać przestarzałych i przepracowanych smarów i olejów. Są w nich zawarte dość agresywne substancje, które mają odwrotne działanie i przyspieszają proces korozji. Wszelkie przekładnie zębate i inne mechanizmy trzeba pokryć grubszą warstwą substancji. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close