Zima

Jak przechowywać maszyny rolnicze podczas zimy?

Sposób przechowania maszyn rolniczych podczas zimy jest niezwykle istotny. Ma to bowiem bardzo duży wpływ na utrzymanie właściwego stanu sprzętu. Nim więc zima zawita do nas w pełni, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo magazynować cenne wyposażenie. 

Sezon późnojesienny oraz zimowy oznacza dla gospodarstw rolnych zakończenie prac polowych. Tym samym wszelkie maszyny rolnicze, a także części do ciągników oraz traktorów należy odpowiednio zabezpieczyć i przechować podczas okresu ich wielotygodniowego spoczynku. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pewność, że wiosną będą dysponować pełną sprawnością. Samo przechowanie jest jednak na końcu łańcucha czynności, jakie powinniśmy wykonać przed zimą. Niezwykle istotna jest także właściwa konserwacja oraz wiele innych zabiegów, takich jak czyszczenie części, czy pozbywanie się korozji. Takie działanie przyczyni się w dużej mierze do redukcji potencjalnych wydatków w kolejnym sezonie. Sprawdźmy więc, w jaki sposób przechowywać maszyny rolnicze oraz części takie jak akumulator do ciągnika, a także jak radzić sobie z mrozami oraz śniegiem atakującym sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie. 

Przechowywanie maszyn rolniczych 

Większość maszyn rolniczych wykorzystuje się przede wszystkim w sezonach, w których prowadzone są prace na polach. W sezonie zimowym należy więc zadbać o to, by odpowiednio przygotować je do kilkutygodniowego przechowania. Jak to zrobić? Oczywiście najlepiej zacząć od prac porządkowych, czyli od dokładnego umycia. To bardzo ważne, ponieważ czynność ta pozwoli nam pozbyć się wszelkich nieczystości oraz błota, które mogłyby spowodować powstawanie rdzy na powierzchni pojazdów. Tak przygotowane maszyny rolnicze warto poddać także wstępnym przeglądom oraz naprawom. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno będą sprawne. To także świetny czas, by poddać je malowaniu lub lakierowaniu, które zapewni im odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Sklep rolniczy to miejsce, w którym znajdziemy specjalistyczne preparaty.  

Zimowe wyposażenie — o czym nie można zapomnieć? 

Zima wbrew pozorom nie jest czasem odpoczynku w gospodarstwie rolnym. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować i wyposażyć się w niezbędny w śnieżnym sezonie sprzęt. Z przydadzą się wszelkie urządzenia, takie jak odmrażacze, czy  prostownik z rozruchem. W mroźne dni musimy być przygotowani na awarie akumulatorów w pojazdach, dlatego prostownik i kable rozruchowe do ciągnika powinny być zawsze przygotowane. Internetowy sklep rolniczy to najlepsze miejsce na zakupy sezonowe, ponieważ z pewnością znajdziemy tam wszystkie pozycje z naszej listy. Prócz tego online zamówimy także części do pługów oraz innych maszyn. 

odśnieżanie

Co robić, gdy atakuje śnieg — przechowywanie maszyn rolniczych

Każdej zimy zdarzają się śnieżne dni. Intensywne opady mogą znacznie utrudnić nam wykonywanie codziennych obowiązków w gospodarstwie. Łopaty do śniegu mogą nie wystarczyć, dlatego warto wyposażyć pojazdy rolnicze w łańcuchy śniegowe. Uzbrojone w ten sposób opony znacznie lepiej poradzą sobie nawet z wysokim śniegiem, a także z zamarzniętą powierzchnią. Łańcuchy do ciągników powinny także znaleźć się na naszej zimowej liści zakupów.  

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close