Zima

Dobra łopata śniegowa to niezbędne narzędzie podczas zimy

Łopata do śniegu to bardzo przydatne narzędzie do przenoszenia materiałów sypki, które jest wykorzystywane w niemal każdym gospodarstwie. Jednak jak to bywa z wszelkimi sprzętami, na rynku dostępne jest tak wiele modeli, że ciężko jest wybrać ten najlepszy. Oprócz sypkiego śniegu taką łopatą można odsypywać też zlodowaciały śnieg, zalegające, pomarznięte liście itd. Dlatego ważne, jest to z jakiego materiału wykonano łopatę. 

Materiał, z którego wykonano łopatę śniegową

Większość sklepów rolniczych oferuje bardzo różne łopaty śniegowe. Pierwszą podstawową kwestią pozwalającą na rozróżnienie jest materiał, z którego wykonano część zwaną łyżką. Wybór nie jest zbyt duży, może to być tworzywo sztuczne, albo metal. Tańsze jest pierwsze rozwiązanie, jednak jak łatwo się domyślić, jest ono także mniej trwałe i mniej wytrzymałe. W wielu przypadkach taka łopata nie starczy nawet na jeden sezon. Chociaż niektóre modele są bardziej wytrzymałe. 

Kupując łopatę aluminiową lub stalową można mieć praktycznie całkowitą pewność, że wytrzyma ona przez znacznie dłuższy czas. 

Na co zwrócić uwagę kupując łopatę śniegową

Chcąc kupić łopatę do śniegu przede wszystkim trzeba ocenić do czego zostanie ona używana. Wielkość obszaru, który trzeba odśnieżyć ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli jest konieczność odśnieżenia większego obszaru, lepszym rozwiązaniem jest zakup elektrycznej odśnieżarki. Jednak oprócz tego znaczenie ma także:

  • waga narzędzia – trzeba wziąć pod uwagę, że odśnieżany śnieg ma sporą masę, dlatego wybór dużej i dość ciężkiej łopaty może być po prostu niewygodny i niekomfortowy, 
  • uchwyt – bardzo często można po prostu znaleźć łopatę z prostym, drewnianym kijem, jednak nie jest to idealne rozwiązanie, dużo lepiej sprawdzi się wyprofilowana rączka mająca dodatkową kontrolę nachylenia, 
  • szerokość łopaty – wszystko zależy od tego jaką przestrzeń będziemy odśnieżać i jakie mamy możliwości, jeżeli łopata jest szersza wiadomo, że pozwoli na zgarnięcie większej ilości śniegu, jednak tym samym zgarnianego śniegu będzie więcej i będzie on cięższy, szerokość trzeba dobrać do potrzeb i możliwości, 
  • dodatkowe elementy – niektóre łopaty śniegowe posiadają dodatkowe elementy jak np. drugi uchwyt, kółka, łączenia itd. warto się nad nimi pochylić ponieważ mogą znacznie ułatwić pracę. 
łopata do śniegu

Wybierając łopatę do odśnieżania, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Należy pamiętać, że powinna ona usprawniać pracę i pomagać, a nie przeszkadzać i utrudniać zadanie. Jeżeli dla sąsiada dobrym patentem jest zastosowanie szerokiej łopaty, nie musi to oznaczać, że dla nas też się ona sprawdzi. Węższy chodnik, czy przejście będzie trudne do odśnieżenia przy pomocy wielkiego sprzętu. Ponadto, jeżeli posiadamy dodatkowo w gospodarstwie pług lub elektryczną odśnieżarkę łopata z pewnością będzie dodatkowym narzędziem potrzebnym tylko do pozbycia się śniegu ze stosunkowo niewielkich powierzchni. Jak wspomniano wcześniej ważny jest także materiał, ponieważ łopata powinna wystarczyć na kilka sezonów. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close