Zima

Dlaczego warto kupić łańcuchy śniegowe do ciągnika?

Zimna to niebezpieczny okres na drogach. Zwłaszcza kiedy pada śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Na drodze robi się wówczas tzw. szklanka. Warto zatem odpowiednio zabezpieczyć swój ciągnik na taką ewentualność. Rozwiązaniem mogą być łańcuchy śniegowe. Czy warto je posiadać, a jeśli tak to dlaczego?

Łańcuchy śniegowe – gdzie i za ile je kupić?

Łańcuchy śniegowe do pojazdów rolniczych dostępne są w różnych cenach. Te najtańsze zakupić można już za kilkaset złotych. Jeśli jednak chcemy, aby łańcuchy sprawnie spełniały swoje zadanie przez przynajmniej kilka sezonów wówczas warto zaopatrzyć się w łańcuchy lepszej jakości. Co prawda będą one nieco droższe, ale z pewnością jakościowo dużo lepsze i trwalsze. Najlepszym miejscem do zakupu łańcuchów będzie internetowy sklep rolniczy. Przede wszystkim oferta w sklepach internetowych jest bardzo szeroka. Poza tym produkty są tańsze i dostarczone zostaną pod wskazany adres. Tym bardziej, że założenie łańcuchów nie jest skomplikowane. Można to w zupełności zrobić samodzielnie.

Rodzaje łańcuchów śnieżnych

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne łańcuchy. Te najprostsze posiadają układ szczebelkowy. W swoim kształcie przypominają drabinkę sznurkową, która owijana jest wokół koła. Dostępne są również bardziej zaawansowane łańcuchy. Te posiadają np. specjalne gryfy, których zadaniem jest wcinanie się w lód na powierzchni. Łańcuchy mogą być także dodatkowo wyposażone w kolce. Dzięki temu pojazd rolniczy ma dużo lepszą przyczepność. W razie potrzeby można skorzystać także ze specjalistycznych łańcuchów. Te posiadają dwuwarstwowe ogniwa. Sprawdzają się podczas jazdy na bardzo oblodzonych i ośnieżonych drogach. Wybór konkretnego rodzaju łańcuchów zależy od indywidualnych potrzeb.

Dla kogo łańcuchy śniegowe w szczególności?

Można powiedzieć, że łańcuchy do ciągników to konieczny zakup dla każdego rolnika, który korzysta z ciągnika w okresie zimowym. Zimą ciągnik może być bowiem wykorzystywany do wielu czynności. Przykładem może być choćby konieczność odśnieżenia drogi dojazdowej do gospodarstwa. Jest jednak grupa rolników, która szczególnie powinna zainwestować w dobrej jakości łańcuchy. Mowa tu hodowcach bydła. Do częstych obowiązków tych rolników należy choćby wywożenie paszy bądź mleka z gospodarstwa. W takiej sytuacji maszyny rolnicze powinny być wyposażone w łańcuchy. Czasem łopaty do śniegu czy odmrażacze to za mało. Przy intensywnej zimie często jedynie założenie łańcuchów na koła jest jedynym rozwiązaniem, aby pokonać drogę.

Dlaczego warto kupić łańcuchy śniegowe do ciągnika?

Nagły wyjazd na pomoc

Nawet jeśli nie korzysta się z ciągnika w okresie zimowym to i tak warto jest posiadać łańcuchy. Można bowiem zawsze pojawić się konieczność nieoczekiwanego wyjazdu. Może się bowiem zdarzyć, że inni kierowcy przejeżdżający obok gospodarstwa mogą mieć problem z przejazdem. Mogą np. utknąć w zaspach. W takim przypadku nie będzie lepszego rozwiązania niż pomoc z wykorzystaniem ciągnika wyposażonego w łańcuchy. Z takim sprzętem nie będzie problemu z wyciągnięciem innego pojazdu z dużej, śnieżnej zaspy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close