W gospodarstwie wykorzystuje się wiele urządzeń i maszyn rolniczych. Każdy szanujący się rolnik posiada ciągniki, traktory i różne dodatki. Mało popularnym, ale bardzo pożytecznym sprzętem jest rozsiewacz nawozów. Internetowe sklepy rolnicze oferują bardzo dużą ofertę takich rozwiązań.
Rozsiewacz do nawozów działanie
Można powiedzieć, że działanie rozsiewacza do nawozów jest bardzo proste. Jednak tak naprawdę, w sklepach istnieje wiele bardzo różnych maszyn, które różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi.
Każdy rozsiewacz posiada specjalny zbiornik, w którym magazynowane są granulaty. Zbiorniki mogą się różną pojemność np. 900 lub nawet 4000 litrów. Nawóz wydostaje się ze zbiornika posuwisto – zwrotnym ruchem mieszadła, które doprowadzają do otwarcia się zsypów.
Układ rozsiewacza
Rozsiewacz nawozów składa się z kilku części rolniczych:
- denko zsypu – jest ono wykonane z jednego kawałku materiału, aby zapewnić równomierne zsypywanie się nawozów,
- otwieranie zasuwki zsypów – jest umieszczone na ściance pochyłej,
- mieszadło – zapewnia równy spływ nawozom,
- piętrowe łopatki – mają różną długość, każde piętro uwalnia jedną z warstw,
- tarcze rozwiewające – odpowiadają za rozrzucanie granulek z zachowaniem ich właściwości, nawet przy największej szerokości roboczej,
- regulacja szerokości roboczej,
- tarcza rozsiewająca – rozsiewa ona nawóz po swojej stronie,
- prostota mechaniczna – ma postać specjalnych rynienek, które regulują punkty spadania nawozu.
Działanie rozsiewacza nawozu
Warto podkreślić, że w czasie ustawiania szczegółów pracy rozsiewaczy maszyna bierze pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim znaczenie ma prędkość jazdy, siła wiatru, układ i pofałdowanie terenu, wysokość rozmieszczenia rozsiewaczy na ciągniku, rodzaj stosowanego nawozu, wszelkie parametry fizyczne, tarcze, a także łopatki stosowane w maszynie.
Powyżej wymienione właściwości odpowiadają za wydajność rozsiewacza. Jednak, aby mieć dobrą maszynę wcale nie trzeba od razu decydować się na największy zbiornik. Z pomocą przychodzą nadstawki, które można wykorzystać, aby zwiększyć jego pojemność. Wybierając urządzenie warto kierować się zdrowym rozsądkiem, tak aby możliwe było zrealizowanie wszelkich zamierzeń i odpowiednie zaopiekowanie się polem uprawnym.
Nie wiele osób wie, że bardzo ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając rozsiewacz jest jakość jego malarskiej powłoki. Warto zainwestować w porządne rozwiązania. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest rozsiewacz, który został malowany metodą kataforezy, czyli zanurzania przedmiotów w specjalnej farbie wodorozcięczalnej. Inną metodą, którą można często spotkać, jest malowanie proszkowe. W praktyce oba rozwiązania są bardzo trwałe i gwarantują ochronę przed mechanicznym uszkodzeniami. Ważne są także parametry wysiewu, czyli np. prędkość pracy, a także zakres szerokości. W razie problemów pomocy mogą udzielić pracownicy sklepów, w których rozprowadzane są części do traktorów.