Sieczkarnia polowa – co to takiego?
Istnieją takie sprzęty, które koniecznie muszą znaleźć się w każdym gospodarstwie rolniczym. Stosowane od wielu lat stanowią elementy, które wyparły niegdyś tradycyjnie używane ręczne urządzenia. Dokładnie tak sytuacja wygląda z sieczkarniami polowymi, które zastąpiły tradycyjnie używane urządzenia podobne do kosy. Sieczkarnia polowa to nazwa potoczna tego sprzętu. Jego fachową nazwą jest silosokombajn i w takiej postaci również możemy napotkać go na rynku sprzętu rolniczego.
Sieczkarnia polowa – do czego służy?
Wspomniany sprzęt rolniczy służy przede wszystkim do cięcia na tak zwaną sieczkę takich roślin uprawnych jak trawa, słoma, kukurydza, czy też rośliny pastewne. W jakim celu robi się sieczkę ze wspomnianych roślin? Na przykład słomę w całości można wykorzystać jako ściółkę dla zwierząt. Natomiast sieczkę, wykorzystać jako paszę oraz nawóz. W gospodarstwie rolnym warto wykorzystać każdy zasadzony element, gdyż każdy z nich jest wartościowy. Wiedza na ten temat, może pomóc rolnikowi w zaoszczędzeniu pieniędzy na jedzenie dla zwierząt lub ściółkę. Przyroda zadbała o to, aby nie było konieczności korzystania z chemicznych nawozów i sztucznie przygotowywanego jedzenia dla zwierząt. Ponadto sieczka ze słomy po wymieszaniu z gliną albo mułem może być wykorzystana jako materiał do izolacji termicznej.
Z czego składa się sieczkarnia?
Tradycyjna sieczkarnia polowa składa się z dwóch zespołów: ścinającego oraz rozdrabniającego. Ich funkcje możemy rozpoznać po samym nazewnictwie. Natomiast do wykonania kompletnej pracy sieczkarni potrzebny jest również wyrzutnik masy rozdrobnionej, tak zwany podajnik. W zależności od rodzaju silosokombajnu możemy wyróżnić jeszcze inne jego składowe.
Sieczkarnie polowe jakie wyróżniamy?
Rodzaj opisywanej sieczkarni określa jednocześnie jej większą lub mniejszą funkcjonalność. Możemy wyróżnić:
– sieczkarnie podczepiane – u silosokombajnów podczepianych występują dodatkowo zespół zaczepów i przekaźnik napędów. Ciągnik rolniczy stanowi zarazem nośnik oraz źródło napędu. Posiadanie sieczkarni podczepianej może być dobrym wyjściem dla rolników, którzy posiadając ciągnik, pragną jedynie dokupić część do niego pasującą oraz potrzebną i stosowaną raz na jakiś czas. Zatem jest ona jedną z części do ciągników.
– samobieżne, tak zwane sieczkarnie samojezdne. Ten rodzaj silosokombajnów jest najbardziej powszechny i ceniony ze względu na lepsze wyposażenie. Mianowicie sieczkarnia samobieżna wyposażona jest we własny układ napędowy i jezdny. Posiada również kabinę dla obsługującego ten sprzęt. Wyposażona jest w przystawki, które można wymienić na takie, które będą pasowały do ciętego materiału.
Znajomość charakterystyki różnych sprzętów rolniczych pomaga nie tylko unowocześnić gospodarkę rolną, ale również zaoszczędzić czas. Najnowocześniejsze sprzęty pomagają w szybki sposób wykonać pracę, którą kiedyś rolnicy wykonywali w sposób ręczny. Takie działanie znacznie wydłużało czas pracy i męczyło osoby ją wykonujące. Obecnie dzięki nowej technologii można obsłużyć spore powierzchnie pól, dzięki czemu zyski z upraw również wzrastają.