Chłodnica w ciągniku – wymiana czy regeneracja

Wymienić czy regenerować? Oto dylemat, przed którym staje właściciel ciągnika, którego chłodnica zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. Przyjrzyjmy się temu, które rozwiązanie i w jakiej sytuacji jest najkorzystniejsze.
Właściciele ciągników prędzej czy później muszą podjąć decyzję na temat tego, co zrobić z niesprawną chłodnicą. Wynika to z faktu, iż jazda ciągnikiem stopniowo zużywa takie elementy jak chłodnica i osłabia jakość jej pracy — w kanalikach tej części do maszyn rolniczych osadza się stopniowo kamień kotłowy, a pomiędzy jej blaszki dostaje się brud. Nierzadko te części do ciągników doznają też poważniejszych uszkodzeń. Niesprawnie działająca chłodnica może zaś doprowadzić do poważnej awarii silnika, zatem nie można kwestii jej stanu. Stajemy zatem przed wyborem: zregenerować, naprawić, a może kupić nową?
Kiedy regenerować?
Regeneracja chłodnicy to rozwiązanie czasem stosowane w przypadku, gdy konieczna jest wymiana rdzenia. Nie jest to jednak procedura, którą można przeprowadzać samodzielnie — nie tylko takie próby mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń maszyn rolniczych, ale również są trudne do zrealizowania, gdyż wiele producentów po prostu nie sprzedaje niezbędnych do tego celu części maszyn rolniczych. Regenerację chłodnic należy pozostawiać tylko najlepszym fachowcom posiadającym wyspecjalizowany zestaw narzędzi — co oczywiście niesie za sobą pewne koszty. Zregenerowanie chłodnicy faktycznie może przynieść pozytywny efekt, jednak jest to rozwiązanie tymczasowe — zużycie chłodnicy jako całości sprawia, że prawdopodobieństwo tego, że niezbędna będzie ponowna wymiana rdzenia znacznie rośnie.
Rodzaje uszkodzeń
Uszkodzenia chłodnic dzielimy na dwa rodzaje: uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Uszkodzenia chemiczne związane są przede wszystkim z procesami korozji: spowodować ją mogą takie działania jak używanie nieodpowiedniego chłodziwa, czy też wystąpienie elektrolizy. Procesy korozyjne sygnalizowane są przez pojawienie się nalotu w płynie chłodzącym -to wytrącający się tlenek aluminium. Gdy pojawi się korozja, w zasadzie nie da się jej już zatrzymać. Możemy oddawać chłodnicę do warsztatu, jednak wszystkie naprawy tej części do traktorów będą miały tylko efekt tymczasowy. Podobnie ma się kwestia z uszkodzeniami mechanicznymi powodowany nadmierny ciśnieniem czy też osadzającym się brudem — naprawy są możliwe, ale ich wykonanie tylko tymczasowo oddala to co jest zasadzie nieuniknione, czyli całkowitą utrata sprawności przez chłodnicę.
Części zamienne
Wymiana rdzenia oraz naprawa uszkodzeń mechanicznych i chemicznych jest nierzadko bardzo kosztowna, a w przypadku tanich chłodnic po prostu nieopłacalna. Co zatem nam pozostaje? Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest zamówienie części z internetowego sklepu rolniczego. W tego typu sklepach można znaleźć w korzystnych cenach części do traktorów w formie zamienników, w niczym nie ustępujących jakości częściom oryginalnym. Zamawiając z profesjonalnych sklepów oferujących części rolnicze możemy spodziewać się nie tylko korzystnych cen, ale i także szybkiej dostawy. Jest to zatem rozwiązanie optymalne w sytuacjach, gdy potrzebujemy szybko przyprowadzić nasz ciągnik Ursus lub maszynę innej marki do pełnej sprawności, a każdy dzień zwłoki jest dla bolesny dla stanu naszego gospodarstwa.