Ogólne

Czy warto inwestować w części do starego Ursusa?

Ursus to polska fabryka maszyn rolniczych z Warszawy, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do zmechanizowania polskiego rolnictwa. Ich najpopularniejszym ciągnikiem był Ursus C 360, którego produkcja rozpoczęła się w 1976 roku i trwała nieprzerwanie aż do 1994 roku. W tym czasie udało się wyprodukować aż 282 000 egzemplarzy, które w większości trafiły na rynek polski. Co bardzo ciekawe, maszyny te używane są na terenie naszego kraju do dnia dzisiejszego. W wielu gospodarstwach są one nadal główną siłą pociągową i spisują się bardzo dobrze. W przypadku starszych maszyn konieczne jest jednak odpowiednia dbałość i regularne serwisowanie. Jeżeli będziemy tego pilnować, ciągnik mimo swojego wieku z pewnością odwdzięczy się bezawaryjną praca.

 Kontrola i serwisowanie Ursusa C 360

Ursusy C 360 zaliczane są w dzisiejszych czasach do maszyn leciwych. Wielu gospodarzy nie wyobraża sobie jednak bez nich pracy. W związku z tym są nadal bardzo chętnie wykorzystywane do prowadzenia wielu prac polowych i bardzo dobrze sobie z tym radzą. Niestety czas biegnie nieubłaganie, dlatego jeżeli zależy nam na utrzymaniu tych ciągników w dobrej kondycji, konieczna jest odpowiednia dbałość i regularne serwisowanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzanie stanu płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodniczy i olej. Przynajmniej raz do roku powinniśmy wymienić olej silnikowy oraz filtr oleju. Warto zastosować również płukankę do silników wysokoprężnych, która usunie wszelkie zabrudzenia z wnętrza silnika. Kluczowa jest również odpowiednia dbałość o układ chłodzący. W związku z tym po zakończeniu prac polowych powinniśmy skontrolować stan chłodnicy. Jeżeli zauważymy, że jest mocno zabrudzona, wówczas należy umyć ją przy użyciu niskiego ciśnienia wody lub szczotki miedzianej. Jeżeli widzimy, że dane części do Ursusa C 360 zużywają się, musimy je możliwie szybko wymienić. Dzięki temu unikniemy pogłębienia się awarii i konieczności wykonania znacznie droższego remontu.

Gdzie kupić części do C 360?

Ursus C 360 części i elementy ma w dużej większości wykonane z metalu. Tworzywa sztuczne w latach produkcji tego ciągnika były jeszcze mało znane. Poszukując zamienniki należy więc wybierać jedynie te, które wykonane z najwyższej jakości materiałów. Jeżeli zależy nam na dobrym stanie poczciwej sześćdziesiątki i bezawaryjnej pracy, nie powinniśmy oszczędzać na zamiennikach. Warto inwestować w części dobrej jakości, ponieważ odwdzięczą się one setkami roboczogodzin efektywnej pracy. Jeżeli będziemy oszczędzać na częściach zamiennych do Ursusa C 360 możemy być pewni, że prędzej czy później czeka nas kolejna awaria. Na szczęście dostępność do odpowiednich zamienników jest w Polsce bardzo dobra i nie powinniśmy mieć problemu z ich zakupem. Prosta konstrukcja sprawia również, że większość napraw jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie. Dzięki temu usunięcie awarii powinno nastąpić bardzo szybko i bez większych problemów. Części do Ursusa C 360 należy jednak kupować jedynie od zaufanych dostawców.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close