Wiosna

Kiedy w gospodarstwie przychodzi czas na użycie siewnika

Praca w gospodarstwie rolnym nie należy do najłatwiejszych. Wszelkie konieczne do wykonania zadania na roli określa ściśle cykl pór roku. To zmieniające się temperatury i okres w roku narzucają, kiedy przychodzi czas przygotowywania gleby, kiedy siewu, a kiedy zbioru plonów, czyli tego, co udało się wyhodować w ciągu kilku miesięcy. Bardzo ważnym okresem prac gospodarczych na polu jest właśnie czas siewu. To od niego będzie zależeć, jakie plony uda się zebrać w tym roku. Dlatego też powinniśmy sumienne wypełniać także to zadanie. Poza wstrzeleniem się w idealny czas siewu w ciągu roku, odpowiednie warunki atmosferyczne, to trudno wyobrazić sobie dzisiaj człowieka, który chodzi i krok za krokiem na polu sieje ręką ziarno. Konieczne jest wykorzystanie odpowiednio dobranego siewnika.

Elementy, o których należy pamiętać podczas prac związanych z siewem

Siewnik Poznaniak zapewnia wszelkie niezbędne elementy, które są kluczowe podczas przeprowadzania siewu. Pierwszą istotną rzeczą jest odpowiedni rodzaj rozłożenia nasion tak, aby późniejsze plony były dla nas jak najbardziej obfite, a straty jak najmniejsze. Poznaniak sprawia, że ziarna zostaną także odpowiednio umiejscowione na głębokości gleby. Dzisiejszy rozwój technologiczny pozwala dokonywać bardzo skrupulatnych obliczeń i wykresów. Dzięki temu możemy obsiać pole z gęstością, sugerowaną przez miejscową zasobność fragmentów gleby. Tam gdzie jest bardziej bogata i zasobna, tam należy położyć nacisk i zwiększyć ilość ziaren. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać wymierne korzyści, właśnie dzięki takiemu zabiegowi.

Rodzaje popularnych siewników w Polsce

Wśród najpopularniejszym siewników rolniczych możemy znaleźć siewniki rzędowe, punktowe oraz siewniki rzutowe. Jednak powszechnie najchętniej wykorzystywane są siewniki rzędowe. Pozwalają one na zakładanie ścieżek technologicznych. System siewu rzędowego jest ergonomiczny i przynosi każdego roku optymalne zyski dla gospodarstwa, dlatego wciąż jest stosowany. Wśród siewników popularnych i dostępnych na rynku polskim, ciągłą popularnością cieszy się Unia Poznaniak. Jest to maszyna mechaniczna, która cieszy się sporą sławą i legendą, jeśli chodzi o polskich rolników, którzy wykonują siewy w ciągu roku. Jest to maszyna, która ma sporą przepustowość i przewozi do pięciuset litrów ziarna, przy czym sama w sobie jest dosyć lekka. Wśród popularnych siewników w Polsce i na świecie można wyróżnić także kategorię siewników mechanicznych, siewników pneumatycznych oraz w modelu mieszanym, czyli siewników mechaniczno-pneumatycznych. Przy wykonywaniu siewu należy uwzględnić przede wszystkim głębokość siewu. Ma to bowiem bardzo duże znaczenie. W zależności od jakości gleby należy wystosować konkretną głębokość, na której powinno padać ziarno. Za pomocą siewnika dokonywane są odpowiednie ustawienia i maszyna jeżdżąc po polu, przesuwając się po nim dokonuje wysiewu, tak by później móc zebrać wszystko to, co  z zasianych ziaren roślin wyrosło.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close