OgólneWiosna

Jak samodzielnie malować maszyny rolnicze?

Malowanie maszyn rolniczych jest szczególnym wyzwaniem ze względu na trudne i bardzo różnorodne warunki, w jakich są one wykorzystywane. Dodatkowo skomplikowana budowa niektórych elementów nie ułatwia zadania. Podstawą jest dobrej jakości farba do maszyn rolniczych, która zapewni odpowiednią ochronę przed rdzą, solidne krycie i trwałość.

Przygotowanie maszyny do malowania

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować całą powierzchnię do malowania. Farba podkładowa powinna być nałożona na dobrze oczyszczoną maszynę. Usuwanie warstwy poprzedniej farby można wykonać ręcznie przy pomocy specjalnej metalowej szczotki lub szlifierki. Następnie powierzchnię warto dokładnie umyć. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przejść do nakładania farby podkładowej.

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest farba podkładowa chroniąca przed rdzą, dzięki której maszyny będą odpowiednio zabezpieczone nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Dzięki temu opady deszczu, utrzymująca się na powierzchni wilgoć oraz inne czynniki wpływające na obudowę maszyn rolniczych nie będą pozostawiać zbyt dużych śladów. Gdy farba podkładowa już wyschnie, można przygotować się do etapu malowania maszyny na wybrany kolor.

Wybór najlepszej farby do maszyn rolniczych

Farba do ciągnika i innych sprzętów rolniczych powinna być dopasowana do rodzaju maszyny. Każdy sprzęt ma zupełnie inne przeznaczenie, a jego powierzchnia może być szczególnie narażona na nagrzewanie, uszkodzenia mechaniczne lub ścieranie. Prawidłowo dopasowana farba wraz z wcześniej przygotowanym podkładem chroniącym przed rdzą zapewnią długotrwałą ochronę nawet w trudnych warunkach. 

Kolory używane do malowania ciągników oraz innych sprzętów to indywidualna kwestia. Z pewnością jednak najlepszym rozwiązaniem jest malowanie kolejnych warstw kolorem zbliżonym do poprzedniego. Ważne jest też dopasowanie kolorowej farby na wierzchnią warstwę do farby podkładowej. Przeglądając ofertę sklepu internetowego, najbezpieczniej wybrać produkty pochodzące od jednego producenta. Dzięki temu obie farby stworzą solidną i trwałą warstwę ochronną i spowodują dodatkowych trudności, np. łuszczenie podczas malowania.

Dokładne i wygodne malowanie

Wybór metody malowania ma spore znaczenie zarówno dla trwałości i estetyki powłoki, jak i sprawnego oraz wygodnego przebiegu prac. Najlepszą metodą malowania maszyn rolniczych jest użycie pistoletu natryskowego. W ten sposób można nałożyć cienką warstwę farby, a powłoka będzie trwała i solidna. Ważna jest dokładność malowania, aby farba pokryła całą powierzchnię maszyny równomiernie. 

Decydując się na samodzielne malowanie maszyny ręcznie przy użyciu pędzla, trzeba przygotować się na to, że może powstać gruba i niekoniecznie trwała warstwa farby. Nawet najwyższej jakości farba do maszyn rolniczych znacznie szybciej się ściera, jeśli jest zbyt grubo nałożona.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close