Wiosna

Wiosna – co siejemy i sadzimy w nowym sezonie?

Wiosna to szczególnie ważny okres dla rolników. W tym czasie sieje się i sadzi wiele gatunków roślin. Warto wiedzieć o jakie warzywa i owoce powinno się zadbać w pierwszej kolejności po zimie. Potrzebne sadzonki i nasiona warto kupić w internetowym sklepie rolniczym

Warzywa, które sadzi się na wiosnę

Wiosną wysiewa się warzywa, które przede wszystkim nie są tak bardzo czułe na niskie temperatury. Do takiej grupy przede wszystkim zalicza się rzodkiewka. Jest to roślina, która ma naprawdę małe wymagania co do rozwoju. Może ona przetrwać nawet lekkie przymrozki. Duża zaletą jest także jej krótki okres wegetacyjny. Warto zaznaczyć, że najwcześniej sadzone odmiany rzodkiewki mają najbardziej delikatny i subtelny smak. 

Kolejnym warzywem, które sieje się w okresie przedplonów jest sałata. Warto jednak pamiętać o tym, aby zasiać ją do mniejszych pojemników jeszcze w zimie, a potem dopiero przesadzić do gruntu. Powinno się zdecydować na ten krok, kiedy temperatura nie spada poniżej 7 stopni C. W okresie wczesnej wiosny w ogródku warzywnym warto także zasadzić wczesną kapustę. W jej wypadku powinno się postępować tak samo jak w przypadku sałaty. 

Kolejnym gatunkiem roślin, którą można sadzić w pierwszej kolejności jest kalarepa. Ma ona bardzo małe wymagania, dlatego z powodzeniem można ją uprawiać wczesną wiosną, latem, a także jesienią). Bardzo ważne jest to, że kalarepę powinno się uprawiać z rozsady. Nasiona już końcem zimy sieje się w pojemnikach, a następnie wiosną sadzonki rozsadza się do gleby. 

agrest

Owoce, które sadzi się wiosną

Sklepy rolnicze oferują także szeroką ofertę owoców, które powinno się sadzić w ogrodzie w okresie wiosennym. Do najbardziej popularnych należą truskawki. Świetnie nadają się one do wszelkich deserów, ciast, a także dań głównych. W kolejnej turze z powodzeniem można zdecydować się na zasadzenie rabarbaru, agrestu i innych gatunków roślin, które są bogate w cenne witaminy. 

Zdecydowanie warto posadzić sezonowe gatunki warzyw i owoców. Dostarczają one organizmowi wielu cennych substancji odżywczych i składników mineralnych, podnoszą także odporność. 

Warto podkreślić,okresie wczesnej wiosny w ogrodzie warto także zasadzić różne gatunki kwiatów i roślin ozdobnych. Dobrym wyborem będzie m.in. maciejka, krokosmie czarnuszka, dalia, begonia, mieczyki, pociareczniki. Warto zadbać o odpowiedni dobór roślin, aby cała zielona przestrzeń przydomowa prezentowała się jak najbardziej korzystnie. 

Wiosna to intensywny czas dla rolników i działkowców. Po zimie, która jest raczej spokojna i nie wiąże się z duża ilością obowiązków, pierwsze ciepłe dni są bardzo pracowite. Warto odpowiednio przemyśleć jakie prace powinno się podjąć, aby jak najszybciej się do nich przygotować. Dobrym rozwiązaniem jest także odwiedzenie giełdy rolnej w czasie zimy, aby uzupełnić zapasy i kupić odpowiednie nasiona i sadzonki roślin, a także inne rekwizyty i narzędzia, które mogą się przydać w czasie wiosennych prac. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close