Śrutownik bijakowy, czyli jak skutecznie rozdrobnić zboża
Śrutownik, zwany także rozdrabniaczem paszowym, to jedno z najpowszechniej spotykanych urządzeń rolniczych. Pozwala śrutować, czyli rozdrabniać ziarno zbóż. Wyróżnia się kilka rodzajów śrutowników:
- żarnowe – zbudowane z dwóch kamieni (dolnego stałego i górnego poruszanego ręcznie), które rozdrabniają ziarno poprzez tarcie;
- kamieniowe – zbudowane podobnie jak żarnowe, ale z regulowaną odległością między kamieniami ścierającymi i wyposażone w napęd;
- walcowe albo gniotowniki – rozgniatające ziarna pomiędzy walcami obracającymi się w przeciwnych kierunkach;
- bijakowe – posiadają obracające się na wale z dużą prędkością metalowe płyty (bijaki), które uderzają w ziarno, powodując jego rozdrobnienie, a wymienne sita o różnej wielkości oczek pozwalają wybrać stopień rozdrobnienia.
Najpopularniejszy jest śrutownik bijakowy, który dobrze rozdrabnia ziarno, jest stosunkowo tani i prosty w eksploatacji. Sprawdza się w gospodarstwach, gdzie prowadzony jest zarówno chów zwierząt, jak i uprawa ziemi. Dzięki śrutownikowi rolnik może sam wyprodukować paszę treściwą z własnych surowców.
Jaki śrutownik bijakowy wybrać?
Maszyny rolnicze mogą być stosunkowo drogą inwestycją dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością zakupu. Śrutownik przede wszystkim służy do śrutowania zbóż, ale może także rozdrabniać nasiona roślin strączkowych i oleistych. Rolnik musi określić do czego i jak często będzie wykorzystywał śrutownik oraz jaka będzie optymalna wielkość, a co za tym idzie wydajność urządzenia. Można wybrać tradycyjny śrutownik bijakowy z koszem zasypowym i workownicą. Warto jednak zadbać o własne zdrowie i wygodę inwestując w kompletny zestaw, czyli śrutownik bijakowy ssąco-tłoczący z mieszalnikiem. Wmontowana w śrutowniku dmuchawa schładza rozdrobnioną śrutę i może ją od razu przenosić na miejsce składowania lub do mieszalnika.
Wybór śrutownika zależy też od ilości i rodzaju przerabianego zboża i hodowanych zwierząt. Dla gospodarstwa, w którym dobowe zapotrzebowanie na śrutę sięga 2 ton, najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki śrutownik o wydajności 500kg/h. Korzystając z tych proporcji można obliczyć wielkość i wydajność potrzebnego urządzenia. Największe i najbardziej wytrzymałe śrutowniki mają moc 37kW i wydajność sięgającą 2,5t/h. Przed zakupem warto skorzystać z porady w sklepie sprzedającym np części do ciągników, lub też ogólnie części rolnicze.
Eksploatacja śrutownika bijakowego
Własny śrutownik daje rolnikowi możliwość przygotowania własnej paszy dla zwierząt, nie tylko suchej, ale również kiszonki np. ze śruty kukurydzianej. Kiszonka posiada duże walory odżywcze i dużą efektywność, zwłaszcza w tuczu trzody chlewnej, gdzie jest chętnie skarmiana. Suszenie jest droższe od kiszenia i wymaga odpowiedniej suszarni, co warto wziąć pod uwagę.
Nowoczesne śrutowniki bijakowe (https://www.zenox.pl/productlist/Hodowla-zwierzat/Hodowla-zwierzat-i-wyposazenie-budynkow-inwentarskich/srutowniki/srutownik-bijakowy-BaK) cechuje wysoka energooszczędność, a prosta i trwała konstrukcja pozwala na długie i niezawodne ich wykorzystanie. Intensywność użytkowania może jednak z czasem prowadzić do zużycia się niektórych elementów. Podczas eksploatacji trzeba regularnie sprawdzać stopień zużycia części, które są najbardziej narażone na tarcie i uszkodzenia mechaniczne tzn. bijaki, głowicę, sita, wentylator oraz łożyska w silniku. Awarię śrutownika mogą powodować błędy popełniane w trakcie użytkowania, czyli źle ustawiona regulacja ssania, zatkane filtry odpylające, załamania węża ssącego, użytkowanie pomimo zużycia się części lub zbyt słabe zabezpieczenia prądowe.
Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, jest spadek wydajności maszyny. Nie należy tego lekceważyć, bo zbyt późna reakcja może zbyt wiele kosztować. Decydując się na zakup części do śrutownika bijakowego warto sprawdzić oferty w internecie. Internetowy sklep rolniczy zapewnia zazwyczaj tanie zakupy dobrej jakości części zamiennych do śrutowników.