Malowanie maszyn rolniczych – zrób to sam!
![malowanie](/wp-content/uploads/2020/06/brush-3207945_1280-780x470.jpg)
Przygotowując swoje maszyny rolnicze do sezonu wiosenno-letniego wielu rolników podejmuje kroki w celu sprawdzenia ich stanu technicznego oraz poprawienia estetyki. Prace konserwacyjne często wymagają wymiany zużytych lub uszkodzonych części, warto to zrobić wcześniej, aby z pełną parą rozpocząć żniwa. Części do ciągników oraz części maszyn rolniczych można zamówić w zaufanym internetowym sklepie rolniczym bez wychodzenia z domu, wystarczy złożyć zamówienie online. Nie będzie także problemu w zaopatrzeniu się w farbę do maszyn rolniczych, wysokiej, jakości produkt pozwoli skutecznie wykonać malowanie ciągnika.
Samodzielne malowanie maszyn rolniczych
Maszyny rolnicze będą służyły dłużej, jeżeli przejdą okresowe kontrole i naprawy. Wpływ na ich stan ma również zabezpieczenie zewnętrznej strony przed wpływem warunków atmosferycznych. Malowanie farbą antykorozyjną zabezpieczy każdą maszynę rolniczą przed wpływem wilgoci.Taki sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie rolnym pracuje w różnych warunkach pogodowych, dlatego renowacja powinna odbywać się za pomocą specjalnych farb odpornych na czynniki zewnętrzne. Podczas konserwacji warto wymienić niesprawne części do traktorów lub części do maszyn rolniczych, zakup nowych elementów jest prosty, ponieważ niejeden internetowy sklep rolniczy posiada bogatą ofertę części zamiennych, które jakością nie odbiegają od oryginałów.
Jak wykonać malowanie ciągnika – krok po kroku?
Procedura malowania ciągnika nie jest skomplikowana wystarczy przestrzegać podstawowych zasad. Pierwszą czynnością jest zakup w sklepie rolniczym, wysokiej jakości farby, na przykład farby Granit, która odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, oleje oraz opady atmosferyczne. Kolejny punkt to przygotowanie ciągnika, który polega na usunięciu starej powłoki oraz wszystkich śladów korozji. Niektórzy wykonują to ręcznie, ale taka procedura wymaga dużo czasu, lepiej takie prace przeprowadzić szlifierką. Najskuteczniejszą metodą jest piaskowanie, które zapewni dłuższy okres ochrony.
Każdą część można poddać piaskowaniu, pamiętając jednak, że cały ciągnik musi być szlifowany. Uchroni to sprzęt przed zablokowaniem elementów mechanicznych. Rolnik powinien zadbać także o swoje zdrowie i zaopatrzyć się w maskę przeciwpyłową, odzież ochronną oraz zatyczki do uszu. Każde wgniecenie powinno być naprawione za pomocą szpachli, która musi wypełnić każdy otwór. Pozwoli to uzyskać gładką powłokę, dzięki czemu malowanie farbą ciągnika zapewni doskonałe pokrycie jego powierzchni.
Wszystkie zabrudzenia można skutecznie usunąć dzięki wykorzystaniu myjki wysokociśnieniowej z płynem odtłuszczającym.Takie działanie spowoduje, że do ciągnika czy maszyny rolniczej nie przedostanie się kurz i nie osiądzie w farbie. Wykorzystując dobrą farbę do maszyn rolniczych (https://www.zenox.pl/productlist/Warsztat/Wyposazenie-warsztatu/Pomoce-warsztatowe-i-srodki-czystosci/AGTECH-Farby-i-lakiery) trzeba najpierw odtłuścić powierzchnię, spowoduje to wydajniejsze jej przyleganie do podłoża. Przed przystąpieniem do malowania ciągnika, trzeba usunąć takie części jak lusterka, następnie nałożyć specjalną taśmę maskującą, która zabezpieczy części nie podlegające wymontowaniu. Niezbędne jest także zabezpieczenie szyb i opon folią.
![farba do maszyn rolniczych farba do maszyn rolniczych](/wp-content/uploads/2020/06/paint-1936787_1280-682x1024.jpg)
Jak wybrać najlepszą farbę do maszyn rolniczych?
Do zakupu należy podchodzić odpowiedzialnie, można skorzystać z oferty sprawdzonego internetowego sklepu rolniczego i postawić na solidną farbę, np. farbę Granit, która pozwoli osiągnąć optymalny efekt. Posiada wysoką wydajność, elastyczność i doskonale kryje. Ponadto szybko schnie i zapewnia ładny połysk. Malowanie ciągnika można przeprowadzić z użyciem wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego. Najlepszy efekt zapewnia ostatni sposób, pozostałe akcesoria są najczęściej wykorzystywane, gdy powierzchnia jest płaska lub wykonywana będzie szybka naprawa.
Wałkiem i pędzlem można wykonać malowanie w dowolnym kierunku, przy metodzie natryskowej należy pistolet trzymać w pewnej odległości od powierzchni (25 cm) i wykonywać ruchy w górę i w dół następnie z jednego boku do drugiego. Jeżeli warstwa farby będzie równa, malowanie będzie zakończone. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nałożyć kolejną po upływie 10 minut. Po zakończonym malowaniu ciągnika, dokładne wyschnięcie farby nastąpi po 24 godzinach.