Ogólne

Najczęstsze usterki w ciągnikach Ursus C-360

Ursusa C-360 nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jest to ciągnik o randze legendy. Powstał na bazie Zetora 4011, na którego licencję zakupił Ursus, produkując wstępnie swój model 4011. Następnie traktor rozwinięto do modelu C-355, a ostatecznie pojawił się C-360, zwany potocznie „sześćdziesiątką”. Ciągnik ceniony jest za dużą bezawaryjność, prostą konstrukcję, a także łatwość samodzielnych napraw. Części do C-360 można kupić w każdym sklepie rolniczym, zarówno jeśli chodzi o stacjonarne, jak i internetowe. Jednak jak każda maszyna, Sześćdziesiątka posiada swoje mankamenty. Sprawdzamy, jakie są najczęściej występujące awarie i niedomagania legendarnego Ursusa.

Instalacja elektryczna

„Piętą achillesową” Ursusa C-360 jest jego instalacja doprowadzająca prąd do wszystkich odbiorników. Posiada ona wiele połączeń, które po kilkudziesięciu latach potrafią zaśniedzieć, co powoduje trudności z przekazywaniem dużych ilości energii. Jeżeli więc rozrusznik „sześćdziesiątki” pracuje bardzo mozolnie, mimo iż mamy w pełni naładowane i sprawne akumulatory, powinniśmy przejrzeć wszystkie miejsca, w których przewody łączą się ze sobą. Począwszy od klem akumulatora, poprzez połączenia pośrednie po drodze, aż do zamocowania kabli do samego rozrusznika i prądnicy bądź alternatora. Niedziałanie świateł zewnętrznych, pomimo sprawnych żarówek i włącznika w stacyjce, zazwyczaj związane jest z uszkodzeniem skrzynki bezpieczników. Na szczęście częściami do C-360 tego rodzaju dysponuje większość rolniczych sklepów internetowych. Zazwyczaj jednak nie ma konieczności wymiany całej skrzynki na nową. Wystarczy tylko wyjąć wszystkie bezpieczniki, wyczyścić styki za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego i ponownie złożyć.

Układ hydrauliczny

O ile takie podzespoły jak silnik czy skrzynia biegów są bardzo mocnymi stronami Ursusa C-360, to tego samego nie można powiedzieć o instalacji hydrauliki siłowej. Ta potrafi wygenerować różnego rodzaju problemy. Zazwyczaj objawiają się one trudnościami z pracą podnośnika trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ). Ciągnik może nie mieć siły podnieść cięższych maszyn, może także wystąpić efekt samoczynnego ich opadania po zgaszeniu silnika. Na szczęście części do C-360 obejmujące układ hydrauliczny są powszechnie dostępne, tanie i można je wymienić samodzielnie. Zazwyczaj naprawa dotyczy wymiany uszczelnień tłoczyska siłownika, ale może również obejmować konieczność regeneracji lub wymiany samej pompy. Okazjonalnie uszkodzeniom ulegają rozdzielacze (element, którym sterujemy podnośnikiem i hydrauliką zewnętrzną), a także zawór regulujący maksymalne ciśnienie w układzie.

Jak przekonaliśmy się, najczęściej występujące w Ursusie C-360 usterki nie są z gatunku tych katastrofalnych. Nawet w przypadku problemów z instalacją elektryczną lub hydrauliczną wciąż możemy korzystać z traktora, z pewnymi ograniczeniami. Posiadając standardowy zestaw narzędzi i podstawową wiedzę mechaniczną, możemy bez problemu zakupić zamienne części do C-360 i wymienić je samodzielnie na własnym podwórku.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close