Ogólne

Części wspomagania układu kierowniczego ciągników Ursus

Ciężko byłoby sobie wyobrazić rolnictwo bez maszyn, które wspomagają pracę i odciążają rolników. Jednym z najważniejszych w gospodarstwie jest oczywiście ciągnik, który zawsze musi być sprawny, by nie zawiódł w najważniejszym momencie w trakcie sezonu. Przeglądy, ale też i wybór dobrej jakości części zamiennych są bardzo ważne, a szczególną uwagę należy zwrócić na wspomaganie układu kierowniczego. 

Części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych

Niestety każda maszyna używana w gospodarstwie rolnym może ulec awarii. Na pewno bardzo ważne jest, by regularnie robić przeglądy i na bieżąco sprawdzać układ hamulcowy oraz wymieniać płyny. Często rolnicy wymieniają samodzielnie podzespoły, ale są niektóre komponenty, które warto zostawić fachowcowi. Bez względu na to, kto wymienia części, bardzo ważne jest, by zawsze wybierać zamienniki wysokiej jakości. Nie ma konieczności kupowania oryginałów, gdyż części zamienne są porównywalne jakościowo, ale za to dużo tańsze. Można je kupić w sklepach rolniczych stacjonarnych, jak też i online. Wybór w sklepach internetowych jest dużo większy, a też ceny są korzystniejsze. Dodatkowo można zaoszczędzić sporo czasu, co dla osoby prowadzącej gospodarstwo rolne jest bardzo istotne. 

Wspomaganie układu kierowniczego – jak o nie zadbać?

Układ kierowniczy w ciągniku, jak i w każdym innym pojeździe jest niezwykle istotny i wpływa na bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy zadbać o jakość części zamiennych, a te należy wymienić, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy świadczące o awarii. W zestawie znajdują się wszystkie elementy, takie jak orbitrol, siłowniki oraz wsporniki, ale także przewody, śruby i przeguby niezbędne do montażu. Montaż nie jest trudny, ale jeśli ktoś się na tym nie zna, to powinien pozostawić tę kwestię fachowcowi. 

Czym jest orbitrol?

W zestawie wspomagania układu kierowniczego znajduje się orbitrol, który znajduje zastosowanie w ciągnikach 4 i 6 cylindrowych Ursus. Jest to bardzo ważna część, która odpowiada za kontrolę przepływu oleju hydraulicznego. Dzięki niemu możliwe jest płynne skręcanie kół, a więc jest to mechanizm, który steruje w całym układzie wspomagania kierownicy. Orbitrol (https://www.zenox.pl/productlist/Hydraulika/Silniki/Orbitrole-kierownicze) nadaje się do ciągników z wielu serii bez przedniego napędu, ale też do modeli z ładowaczem TUR. Popularny jest orbitrol C 385, który pasuje do tego modelu ciągnika Ursus.

Jak dobrać części zamienne do ciągnika?

Wybierając części do ciągnika, należy przede wszystkim dobrać je pod względem kompatybilności z konkretnym modelem. W sklepach z częściami zamiennymi do maszyn rolniczych można znaleźć wiele zamienników, a jeśli ktoś nie wie, czy dana część będzie odpowiednia, to warto zapytać sprzedawcę. Jeśli chodzi o zestawy do wspomagania układu kierownicy, to najczęściej są one kompletne i nie ma konieczności dokupowania dodatkowych elementów. Na pewno ważny jest orbitrol, ale bez przewodów, śrub czy sworzni ciężko byłoby zamontować nową część. Dla posiadaczy ciągników Ursus, bardzo przydatny może okazać się orbitrol C 385.

Zobacz też: W jaki sposób orbitrol C-385 może poprawić działanie układu kierowniczego ciągnika?

Ciągnik w gospodarstwie rolniczym jest jedną z ważniejszych maszyn, bez której ciężko byłoby wykonywać wiele obowiązków. Należy zadbać o jego techniczny aspekt i wybierać części, które nie zawiodą i będą służyć przez długie lata. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close