Ogólne

Redlica – istotna część siewnika

Zbliża się pora wiosennych zasiewów. Od jakości siewu będzie zależeć to, czy wschody roślin są równomierne i silne. Bardzo istotnym elementem roboczym w siewniku są redlice. To one odpowiadają za robienie rowków siewnych i odłożenie nasion. Redlice siewne muszą sprawdzić się w różnych warunkach pracy. Powinny poradzić sobie zarówno ze zbryleniem, jak i zbytnim nawilżeniem gleby. W trakcie wyboru odpowiednich redlic, istotnym czynnikiem jest również ich cena. Sklep rolniczy oferuje wiele ich modeli różniących się budową oraz właściwościami, można zakupić w nim zagarniacz siewnika, lejki do siewnika, jak i inne dobrej jakości zamienne części do siewnika czy części do ciągników i maszyny rolnicze. Wysokiej jakości redlica siewnika pozwoli na uzyskanie optymalnych plonów. Redlica siewnika powinna być dobrana pod technologię uprawy stosowaną w gospodarstwie. Siewnik części powinien posiadać na wyposażeniu jedynie najlepszej jakości, które pozwolą na długą i bezproblemową pracę. Takie części znaleźć można bez problemu właśnie w internetowym sklepie rolniczym.

Rodzaje redlic

Redlice stopkowe

Charakteryzują się prostą konstrukcją i niską ceną. To dobra opcja do siewu w tradycyjnym systemie uprawy. Nie wymagają dużych nakładów konserwacyjnych, aczkolwiek są podatne na zapychanie i zmianę głębokości pracy spowodowanych natrafieniem na przeszkodę. Rowek siewny tworzony przez nie jest całkowicie czysty, nie są z tego względu polecane do uprawy uproszczonej. Poprzez zmianę docisku redlic siewnych możliwa jest regulacja głębokości siewu. Redlice stopkowe zostały zaprojektowane z myślą o mniejszych prędkościach roboczych aniżeli wersje talerzowe.

Redlice talerzowe

Tego rodzaju redlice używają talerza do formowania rowka siewnego. Są dobrą propozycją do większej ilości resztek pożniwnych zalegających na polu. Modele te są ulepszoną wersją redlic stopkowych. Odznaczają się mniejszą podatnością na zapychanie, więc mogą być używane do siewu w technologii uproszczonej. Za oczyszczenie tarczy najczęściej odpowiadają skrobaki albo mniejsza tarcza, wykonana z tworzywa sztucznego.

Redlice siewne dwutalerzowe

Modele te posiadają bardziej zaawansowaną budowę. W tej wersji rowek siewny tworzony jest przez dwie tarcze zlokalizowane skośnie względem siebie, a materiał siewny doprowadzany jest przy użyciu przewodu nasiennego pomiędzy nie. Takie modele potrafią intensywnie zagłębiać się w ziemię, poradzą sobie również na nieoranej powierzchni. Sprawdzają się do siewu w mulcz i siewu bezpośredniego. Można je używać także przy wysokich prędkościach roboczych.

Redlice sztywne

Kolejnym rodzaje redlic są redlice zębowe oraz dłutowe. Ich zaletą jest z pewnością to, iż dobrze zagłębiają się w glebę i moda pracować ze sporą prędkością roboczą. Oprócz tego dokładnie oczyszczają rowek siewny z resztek pożniwnych, dzięki czemu nasiona rozkładane są w równomierny sposób. Nie zapychają się, a dzięki kilku rzędowej konstrukcji, dają spore prześwity między elementami roboczymi. Można ich używać do pracy na polach uprawianych w systemie bezworkowym, jednakże pole musi być w miarę równe.

ziemia

Gdzie kupić części do siewnika?

Tego rodzaju elementy można zakupić, wchodząc na stronę zaufanego internetowego sklepu rolniczego. Znajdziemy tam nie tylko te elementy do siewnika, ale także części do traktorów, części do pługów czy części do kombajnów. Dobry sklep rolniczy ma w swoim asortymencie także wiele niezbędnych części do siewnika takich jak: lejki do siewnika czy palce zagarniające do siewnika.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close