Jakie prace czekają na rolnika latem?
Po pracowitej wiośnie czas na dalszy ciąg prac gospodarskich, jakie czekają na nasze maszyny rolnicze. Ciepłe miesiące to głównie okres żniw, jednak na tym nie kończą się gospodarskie zadania. Lato to także czas zbiorów czy porządkowania pól i dalszej ochrony roślin oraz zbóż przed szkodnikami. Na co zwrócić uwagę, planując sprawne działania w ciepłych miesiącach roku?
Maszyny rolnicze w pełnej gotowości
Zanim przystąpimy do letnich prac, jednym z kluczowych zadań, jakie czekają na rolnika jest przegląd stanu posiadanych maszyn. Na uwagę zasługują m.in. części do ciągników, lejki do siewnika czy akcesoria i części do kombajnów. Nie zapominajmy także o zakupie nawozów, środków ochrony roślin powstałych z myślą o naszych uprawach czy odzieży ochronnej, która pozwoli nam zminimalizować ryzyko wypadku podczas pracy. Przed wyruszeniem w pole dobrze więc będzie odwiedzić sprawdzony sklep rolniczy, w którym zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne części do kombajnów czy inne akcesoria, dzięki którym nasze maszyny rolnicze będą mogły pracować bez przestojów.
Ostatnie siewy i wczesne zbiory
Chcąc zadbać o sprawność planowanych działań – podobnie jak w poprzednich miesiącach – dobrym pomysłem jest odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie przewidziane na ten okres roku prace. Pozwoli to nie tylko lepiej organizować rolnicze obowiązki, ale także z wyprzedzeniem zakupić wszystkie niezbędne akcesoria, środki ochrony roślin czy części, a tym samym odpowiednio przygotować się do żniw.
Zanim jednak nadejdą żniwa, początek lata to czas ostatnich siewów oraz dosiewów, np. marchwi, buraków ćwikłowych, pietruszki czy kopru, a przy dogodnej pogodzie – także dyni lub ogórków. To także dobry moment na prace pielęgnacyjne (np. pikowanie pomidorów). Wczesne lato przynosi ze sobą także zbiory roślin uprawianych pod folią oraz w tunelach – np. wczesnej kapusty lub kalafiora. Z gruntu natomiast zebrane mogą zostać chociażby rzodkiewka, kalarepa czy cebula.
Sianokosy i żniwa
Czerwiec to zwykle także czas sianokosów. W myśl zasad ekologii dobrym pomysłem jest pamiętać o koszeniu traw na siano wraz z początkiem ich kłoszenia – to właśnie wtedy mają one największą wartość. Do tego zadania – podobnie, jak do żniw – należy odpowiednio przygotować maszyny rolnicze, a samą pracę podzielić na etapy, aby sprawniej się z nią uporać. Lipiec i sierpień natomiast to czas prac żniwnych, jednak nie tylko obowiązki na polu stanowią zadania rolników w tym intensywnym okresie.
Latem przygotowuje się także magazyny na odbiór (np. rzepaku), zwozi się i magazynuje zbiory oraz monitoruje uprawy w zakresie niszczącej działalności grzybów oraz szkodników, aby odpowiednio szybko podjąć stosowne kroki mające na celu ochronę roślin. W sadach i ogrodach trwają zbiory owoców oraz warzyw, a także właściwe dla prowadzonych upraw prace pielęgnacyjne. Użytkowany w tym okresie sprzęt rolniczy powinien być stale monitorowany pod względem sprawności i odpowiednio czyszczony, aby zachować jak najwyższą efektywność pracy. Jeśli pogoda pozwoli, działania przewidziane na okres letni mogą niekiedy wydłużyć się nawet do połowy września. Z pomocą w ich odpowiednim rozplanowaniu może nam pomóc aktualny kalendarz rolniczy, w którym znajdziemy wskazówki oraz rady w zakresie rekomendowanych na dany okres działań.
Naprawy i zakupy
Latem nasze maszyny rolnicze pracują intensywniej, są więc narażone na częstsze awarie. Warto mieć na uwadze fakt, że ciepłe miesiące to czas wzmożonej pracy w wielu gospodarstwach, lokalny sklep rolniczy może mieć więc problem z zagwarantowaniem dostępności wszystkich poszukiwanych przez nas produktów. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy istotną rolę pełni czas – np. podczas walki ze szkodnikami lub awarii, która uniemożliwia prowadzenie dalszych prac na polach. Wówczas z pomocą może nam przyjść internetowy sklep rolniczy. Profesjonalni sprzedawcy online zwykle oferują szeroki wybór części do ciągników i kombajnów. Bez problemu wyposażymy w nim pozostałe maszyny rolnicze odpowiedzialne za siewy, wybierając np. lejki do siewnika, redlice czy palce zgarniające do siewnika.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku braku dostępności oryginalnych części do traktorów lub innych maszyn, dobrym pomysłem mogą okazać się ich zamienniki. W wielu przypadkach nie odbiegają one jakością i trwałością od oryginału, a ich zakup i szybka wysyłka pozwolą na uniknięcie przestojów w działaniu. Niekiedy internetowy sklep rolniczy zaoferuje nam także akcesoria związane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa podczas prac w ogrodzie lub na polu, szeroki wybór nawozów i środków ochrony roślin.
Lato to bez wątpienia intensywny okres dla gospodarskich prac – to, z jakim skutkiem będą przebiegały, zależy nie tylko od pogody czy obecności szkodników, ale także naszych przygotowań i odpowiedniego planu działania. Warto o tym pamiętać!