Sposoby na ograniczenie strat wody na polach
Susze od lat regularnie pojawiają się w Polsce. Można powiedzieć, że wpisały się one na stałe w panujący klimat. Deficyt wody to problem, z którym borykają się praktycznie wszystkie grupy rolników, bez względu na to w której części kraju mieszkają. Opady atmosferyczne z roku na rok są coraz bardziej nieregularne. Często występują one w formie nawałnic i zamiast nawadniać grunty niszczą strukturę gleby, a także młode sadzonki roślin. Dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o rozsądne zagospodarowanie wody, która znajduje się w glebie. Warto zapoznać się z technikami, które pozwolą na ograniczenie strat.
Próchnica glebowa
Naturalnym magazynem wody jest próchnica glebowa. Jego spadem nawet o 1% znacznie mniejsza pojemność wodą gleby. Próchnica ma niezwykle duże znaczenie na lekkich glebach, a także na glebach piaszczystych. Wszystko dlatego, że składają się one ze związków humusowych, które znacznie zwiększają możliwości gleby związane z magazynowaniem wody. Ograniczają one także proces korozji,który jest wynikiem silnych wiatrów i mocnego deszczu.
Aby zapewnić glebie odpowiedni poziom próchnicy warto stosować nawozy organiczne, które można znaleźć w sklepie rolniczym. Dobrym rozwiązaniem jest także kompost lub obornik, a także resztki, które pozostały w polu po zakończonych żniwach.
Warto jednak zaznaczyć, że aby resztki roślinne znajdujące się na glebach mogły ulec mineralizacji, bardzo ważne jest zadbanie o utrzymanie odpowiedniego pH gleby. W tym także bardzo mogą pomóc specjalne nawozy dostępne w internetowym sklepie rolniczym. Można także zastosować specjalny oprysk.
Inne sposoby, które pozwalają na ograniczenie straty wody z gleby
Aby ograniczyć straty wody z gleby można także zdecydować się na zastosowanie różnych ściółek, które ograniczają parowanie. W tym celu można użyć specjalnych włóknin czy foli, a także naturalnych środków jak np. kora, zrębki, rozdrobnione części roślin.
Dzięki tym materiałom parowanie wody jest znacznie ograniczone. Środki organiczne niezwykle mocno wzbogacają glebę w znaczące składniki organiczne.
Warto zaznaczyć, że mimo małej popularności w Polsce, niezwykle ciekawym i wartym uwagi pomysłem jest stosowanie hydrożelów rolniczych. Mogą one zatrzymać 300-400 razy wody więcej niż ich waga. Takie hydrożele charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne, a także trwałością. Mogą one pozostać w glebie przez 5 lat. Po tym okresie należy je uzupełnić.
Agrotechnika
Aby zmniejszyć ryzyko utraty wody warto także zastosować odpowiednie rozwiązania agrotechniczne. Przede wszystkim można zmniejszyć ubijanie gleby, uprościć sposób uprawy itd. Takie postępowanie pozwala na rozwój grzybów mikoryzowych, które wspierają proces pobierania wody z części gleby, które są niedostępna dla korzeni.
Aby uprawy były bardziej efektowne warto wybrać odpowiednie odmiany roślin, a także warto zmienić szkodliwe nawyki. W przypadku upraw polowych warto zdecydować się na zastosowanie niższych norm wysiewu nasion. Dzięki temu siewki nie będą konkurowały o składniki mineralne i wodę.