Zima

Prawidłowe garażowanie kombajnu

Kombajn po zakończonej pracy wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Budowa tej maszyny rolniczej powoduje, że w jej wnętrzu pozostają ziarna oraz kurz, które przyciągają szkodniki i wilgoć. Dlatego rolnicy muszą zadbać o prawidłowe garażowanie kombajnu, jest to bardzo ważne dla jego sprawności i wykonywania funkcji. Podstawowe prace, jakie trzeba wykonać przy kombajnie to chociażby zalanie paliwa do zbiornika, zabezpieczenie części roboczych. Przygotowując kombajn do zimy, można dokonać przeglądu komponentów, aby od razu wymienić zużyte elementy. W dobrym, internetowym sklepie rolniczym można zamówić każdą potrzebną część i przeprowadzić naprawę.

Garażowanie kombajnu – dlaczego takie ważne?

Każdy rolnik wie, że zakup kombajnu to duży wydatek. Dokładna konserwacja uchroni maszynę przed ewentualnymi awariami podczas zbioru zbóż, ziemniaków czy buraków. Bezawaryjna praca pojazdu rolnego wymaga zapewniania mu schronienia, które zabezpieczy go przed panoszeniem się korozji, która może uczynić większe szkody podczas garażowania kombajnu niż podczas jego eksploatacji. Kombajn musi być zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: deszcz, śnieg, lód, które powodują zbierania się wilgoci.

Niedopuszczalne jest pozostawienie kombajnu na świeżym powietrzu na dłuższy okres czasu. Pomieszczenie, w którym będzie stała maszyna, musi być wolne od nawozów i środków ochrony roślin. Ponadto należy przestrzegać warunków chroniących pojazd przed pożarem, to znaczy, że w pomieszczeniu muszą znajdować się gaśnice i co bardzo ważne sprawna wentylacja. Wielu rolników potrafi wykonać różne prace przy konserwacji kombajnu, trzeba jednak ściśle przestrzegać instrukcji obsługi.    

Jakie prace należy wykonać przed garażowaniem kombajnu?

Niezbędnym elementem przygotowania pojazdu rolniczego jest zdemontowanie części, a następnie ich wymycie. Bardzo ważną częścią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest podsiewacz, w którym należy zdemontować podłogę i sita. Użytkownik powinien zabezpieczyć części do kombajnu środkiem antykorozyjnym najlepiej biodegradowalnym. Ta wskazówka dotyczy także hedera.

Przekładnie takie jak: młocarnia, rotor, heder, wentylator muszą zostać ustawione w najwolniejszym położeniu po wykonaniu smarowania i przestawienia. Czyszczenie kombajnu najlepiej wykonać w momencie, gdy pracuje on ma największych obrotach bębna młócącego oraz wentylatora, będzie można skutecznie pozbyć się zalegających zanieczyszczeń. Po zbiorach kukurydzy mycie kombajnu można wykonać z użyciem myjki wysokociśnieniowej, omijając filtry, osprzęt elektryczny, łożyska, elektronikę.

Demontując części kombajnu, można szybko zauważyć usterki, niesprawne elementy, który można wymienić na wysokiej jakości zamienniki, dostępne w sklepie rolniczym online. Wystarczy wejść na stronę internetową i złożyć zamówienie na wszystkie potrzebne części do maszyny rolniczej. Warto wiedzieć, że sprzedawane zamienniki, jakością nie odbiegają od oryginałów.

Zasady garażowania kombajnu

Odpowiednim miejscem do bezpiecznego garażowania kombajnu jest pomieszczenie zamknięte lub ewentualnie wiaty, które są osłonięte i posiadają prawidłowy przepływ powietrza. Budynki najczęściej posiadają bramy uchylne, ścianki oddzielające kolejne stanowiska dla pozostałych maszyn rolniczych. Ważne, aby podnieść osłony kombajnu, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci na wrażliwych częściach maszyny. Dobrym sposobem garażowania kombajnu jest wykonanie blaszanego garażu, którego konstrukcja wyposażona jest w kątowniki i ceowniki z poszyciem dachowym z blachy trapezowej.

Koła kombajnu najlepiej, gdy są odciążone, to znaczy kombajn powinien stać na podporach, aby koła znajdowały się ponad podłogą. Należy spuścić powietrze z kół do połowy ciśnienia roboczego. Rolnicy posiadający kombajn nie powinni przykrywać go folią, ponieważ będzie on od spodu chłonął wilgoć. Również plandeka nie będzie odpowiednia do zabezpieczenia maszyny rolniczej. Trzeba mieć świadomość, że nie tylko deszcz przyczynia się do powstawania wilgoci i szybkiego niszczenia kombajnu, również rosa poranna i wieczorna będzie powodowała takie konsekwencje.

Częstą praktyką rolników jest garażowanie kombajnu w stodole, nie jest to dobry pomysł. Przepisy BHP zabraniają przechowywania maszyny rolniczej w takim pomieszczeniu. W przypadku pożaru i zniszczenia kombajnu, rolnik nie otrzyma odszkodowania.    

przygotowanie kombajnu

Przygotowanie kombajnu do długiego garażowania

Wykonując konserwację kombajnu, wielu rolników korzysta z możliwości sprawdzenia sprawności części, co daje im możliwość rozpoznania uszkodzeń i konieczności wykonania wymiany zużytych komponentów. Kombajn pracuje tylko przez krótki czas, ale nawet najmniejsza usterka może wykluczyć go z użytkowania, dlatego demontując części warto zadbać o prawidłowe przygotowanie go do kolejnego sezonu. Obecnie nie ma problemu z zakupem części do kombajnu, części do ciągnika, czy części do pługów. Internetowe sklepy rolnicze posiadają w ciągłej sprzedaży części zamienne do maszyn rolniczych w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu każdy użytkownik będzie mógł się cieszyć sprawnością i niezawodnością maszyny.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close