Zima

Lekka zima – jaki ma wpływ na uprawy?

Brak pokrywy śnieżnej na polach to spory kłopot dla rolników. Zima bez śniegu i srogiego mrozu, poprzedzona suchą i ciepłą jesienią sprzyja bowiem rozwojowi czynników chorobotwórczych, atakujących zboża ozime i nie tylko. Osoby odwiedzające sklep rolniczy muszą tym samym wziąć pod uwagę zarówno przygotowanie maszyn, jak i preparatów do walki ze skutkami lekkiej zimy. Jakiego wpływu na uprawy można się spodziewać?

Wiosną nie tylko części do traktorów, ale także środki do walki ze skutkami lekkiej zimy

Najpoważniejszym zagrożeniem dla upraw po bezśnieżnej, łagodnej zimie są szkodniki pojawiające się na polach. Zboża ozime narażone są na atak ze strony mszyc, ale nie tylko. Podczas lustracji pól ważne jest kontrolowanie rozwoju chorób atakujących rośliny – w wyniku łagodnej zimy na polach pojawić się może septorioza paskowana liści pszenicy, czy rynchosporioza zbóż. Dodatkowym zagrożeniem, przed którym przestrzegają nie tylko internetowe sklepy rolnicze (https://www.zenox.pl), lecz także sami rolnicy, będzie pojawienie się chwastów, które w wyniku ciepłej jesieni i zimy silnie ukorzenią się na polach. Wiosną nie będzie tym samym mowy o siewkach, tylko o dobrze rozwiniętych chwastach, z którymi walkę podjąć należy jak najwcześniej.

Lekka zima oznacza więc większe wydatki dla rolników. Troska o jakość upraw, a także o plonowanie ozimin wymagać będzie nie tylko konserwacji maszyn rolniczych, lecz zaopatrzenie się w preparaty walczące z chorobami roślin i chwastami. Skuteczne przeciwdziałanie skutkom lekkiej zimy zwykle łączy ochronę chemiczną z agrotechniką. Rolnicy wspomagają rozprowadzanie preparatów na polach maszynami rolniczymi, stosując płodozmian, czy nawożąc glebę.

Ciepła zima oraz jej wpływ na plony i zahartowanie roślin

W panujących w Polsce warunkach klimatycznych jakość i ilość plonów ozimin zależy od wielu czynników. Z jednej strony są to elementy, na które rolnicy mają wpływ – stosowane maszyny, części do ciągników, preparaty, czy częstotliwość prac w polu. Z drugiej strony są to niezależne warunki pogodowe, których nie można kontrolować. Tak jest właśnie w przypadku lekkich zim, które negatywnie wpływają na wielkość plonów.

Inny problem spowodowany przez brak pokrywy śnieżnej dotyczy kondycji upraw, które pod wpływem niskich temperatur podległy rozhartowaniu. Jesienią w zbożach gromadzi się glukoza i substancje białkowe, które mają obniżać moment zamarzania soku komórkowego w roślinach. Jednak przez wyższe temperatury na przełomie grudnia i stycznia, a następnie ich gwałtowne obniżenie w drugiej połowie stycznia dokonało się rozhartowanie roślin, a w konsekwencji te narażone zostały na uszkodzenie.

gospodarstwo rolne

Gospodarstwo i uprawy gotowe na lekkie zimy

Brak pokrywy śnieżnej na polach to istotny problem. Jak pokazuje praktyka i liczne publikacje, aby rośliny mogły przezimować w sposób prawidłowy niezbędne jest wystąpienie co najmniej 10 centymetrowej warstwy śniegu. Dziś przygotowując się na nadejście zimy nie wystarczy zakup części zamiennych do maszyn rolniczych, lecz kompleksowe zadbanie o kondycję upraw, przez częstą lustrację pól i stosowanie środków chemicznych. Coraz częstsze występowanie lekkich zim wywołuje między innymi słabsze plonowanie, choroby roślin i trudniejszą walkę z chwastami.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close