Heder w kombajnie – przygotuj go do żniw

Przed sezonem żniwnym warto zadbać przede wszystkim o maszyny rolnicze – ich sprawność i gotowość do wielogodzinnej, ciężkiej pracy warunkować będzie efektywność żniw. Aby zbiór mógł przebiegać sprawnie konieczny będzie przegląd elementów kombajnu. Tylko w ten sposób możliwe jest zminimalizowanie liczby nieprzewidzianych usterek i bezawaryjna praca. Podpowiadamy, jak przygotować heder do prac polowych w sezonie żniwnym.
Kontrola hedera przed wyjazdem na pole
Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przed żniwami są śruby w hederze – należy sprawdzić, czy są one wystarczająco dokręcone. Przed sezonem warto odwiedzić także sklep rolniczy i zamówić w nim nożyki i bagnety do zespołu żniwnego. Gdy te będą stępione, a osie nożyków i bagnetów nie będą się pokrywały, układ może zawieść w najmniej odpowiednim momencie.
Polecamy, by zwrócić uwagę na podajnik ślimakowo- palcowy. Należy skontrolować, czy jego zwoje nie uległy skrzywieniu, bądź uszkodzeniu. W razie stwierdzenia poważnych awarii palce i zużyte tulejki trzeba będzie wymienić. Zamawiając części zamienne do maszyn rolniczych na okres żniw warto stworzyć niewielki zapas. W przypadku hedera narażonego na odgięcia, stępienie nożyków, czy zużycie pozostałych komponentów bieżący dostęp do części zamiennych będzie miał elementarne znaczenie.
Sprawne maszyny rolnicze to mniej problemów podczas żniw
W przypadku hedera ważne będzie także skontrolowanie szczelności połączeń hydraulicznych. Kolejny krok to inspekcja zespołu młócąco-czyszczącego – jeśli rolnik nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić jego sprawności, powinien skorzystać z pomocy fachowca. Układ ten składa się bowiem z wielu elementów – wentylatora, podsiewacza, czy klepiska. Ich wymiana i regulacja, w odróżnieniu od mniej skomplikowanych części do traktorów (https://www.zenox.pl/productlist/Przyczepy-i-Maszyny), może okazać się problematyczna. Nie można oczywiście zapomnieć o naniesieniu smaru na ruchome części do ciągników i kombajnu, dla ułatwienia ich bezawaryjnej pracy. Nasmarować warto wszelkie przeguby, prowadnice i łożyska.

Kontrolę hedera przed żniwami można ująć więc w kilku punktach. Oto elementy, które w szczególności wymagają przygotowania przed sezonem:
- nożyki i bagnety – tylko odpowiednio ostre i wyregulowane nożyki zapewnią sprawną pracę maszyny rolniczej podczas żniw,
- podajnik ślimakowo- palcowy – kontrola powinna obejmować między innymi sprawdzenie zwojów, palców i tulejek; skrzywione, bądź uszkodzone komponenty trzeba koniecznie wymienić,
- połączenia hydrauliczne i zespół młócąco-czyszczący – bezawaryjna praca hedera jest bowiem zależna od sprawności tych elementów maszyny,
- ruchome komponenty zespołu żniwnego – konieczne jest ich nasmarowanie, tak by zapobiec zatarciu podczas pracy na polu.
Mimo przeprowadzonych prac konserwacyjnych w okresie żniw warto mieć w warsztacie awaryjny akumulator do ciągnika, czy części zamienne do hedera w kombajnie. Sprawi to, że w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki przestój będzie krótszy, a prace polowe będą mogły być wznowione niemal natychmiast.