Ogólne

Ursus C-330 – charakterystyka

Ursus to niezwykle ceniona marka. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Na swoim koncie ma produkcję wielu wydajnych ciągników rolniczych. Wśród nich niezmienną popularnością cieszy się model C-330. Ciągnik ten produkowany był w latach 1967 – 1987 i nadal często zobaczyć można go w gospodarstwach rolnych. Skąd jego popularność i czym charakteryzuje się model C-330?

C-330 i jego przeznaczenie

Ursus C-330 przeznaczony był przede wszystkim do pracy na mniejszych i średnich gospodarstwach. Głównie mowa tu o gospodarstwach do 15 hektarów i nieco większych. Co ciekawe jest to ciągnik, który zawsze wykorzystywany był do różnych celów, nie tylko do pracy w polu. Przykładem może być choćby fakt, iż ciągnik ten także wykorzystywano w pracach związanych z wyrębem drzew. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ciągnik C-330 cechuje wysoka trwałość materiałów z jakich jest wykonany, nieduże wymiary oraz ekonomiczność. To sprawia, że ciągnik ten zawsze świetnie sprawdzał się przy cięższych pracach.

Zalety C-330

O zaletach Ursusa C-330 już nieco powiedziano. Warto jednak zwrócić jeszcze uwagę na kilka innych elementów. Przede wszystkim ciągnik ten wyposażony był w dwustopniowe sprzęgło. Oznacza to, że C-330 mógł znakomicie współpracować z innymi maszynami rolniczymi, które wymagały zatrzymania się ciągnika w momencie pracy maszyny, która napędzana była wałkiem. Wspomniano już, że jedną z cech charakterystycznych Ursusa C-330 były małe wymiary. Dzięki temu ciągnik był bardzo funkcjonalny. Dlatego tak dobrze sprawdzał się w małych gospodarstwach rolnych. Warto także podkreślić, że C-330 mógł obniżać ciśnienie sprężania za pomocą odprężnika. Pozwalało to na bardzo szybkie uruchomienie ciągnika. I działo się tak również przy niskich temperaturach. Nie może zatem dziwić, że ciągnik ten do tej pory używany się w wielu gospodarstwach rolniczych.

Parametry silnika w C-330

Jednym z najważniejszych elementów Ursusa C-330 jest silnik. To silnik 4-suwowy, wysokoprężny i chłodzony cieczą. Jego masa wynosiła ok. 320 kg. Posiadał dwa dodatkowe cylindry. Pojemność skokowa to 1960 cm, a stopień sprężania 17:1. Silnik w C-330 osiągał moc znamionową 22,5 kW przy 2200 obrotach na minutę. Dzięki temu ciągnik nie spalał podczas pracy dużo paliwa. Posiadał sześć biegów do jazdy w przód i dwa biegi do jazdy w tył.

Ursus C-330 - charakterystyka

Niesłabnąca popularność C-330

Jak już wspomniano, Ursus C-330 cieszył się zawsze dużą popularnością i używany jest w gospodarstwach do dziś. Głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Był lekki i był w stanie wykonywać różne manewry podczas prac. Nie bez znaczenia było także to, że masa ciągnika była bardzo dobrze rozłożona. Dzięki temu ciągnik nie był przeciągany w żadną ze stron. To miało swój wpływ na komfort pracy. Małe spalanie także bez wątpienia wpłynęło na popularność tego modelu ciągnika marki Ursus. Dlatego też rolnicy nie rezygnują z wykorzystywania tego ciągnika do dnia dzisiejszego. Wciąż pozwala na wydajną i efektywną pracę. Tym bardziej, że na rynku cały czas dostępne są części do tego ciągnika.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close