Ogólne

Siłowniki hydrauliczne – jak sprawdzają się w rolnictwie?

Siłownik hydrauliczny to bardzo popularne urządzenie, które na szeroka skalę znajduje zastosowanie w przemyśle, a także rolnictwie. Siłownik pozwala na przenoszenie dużej siły oraz obciążenia w sposób płynny, ponieważ nie posiada żadnych przełożeń. W łatwy sposób można regulować prędkość wysuwu tłoczyska, a nawet zatrzymać go w dowolnym położeniu. Warto też zwrócić, uwagę na fakt, że serwis i obsługa siłowników hydraulicznych jest bardzo prosta, a wszelkie naprawy można wykonać samemu.

Jakie rodzaje siłowników hydraulicznych można spotkać w gospodarstwie rolnym?

Najprostszym rodzajem siłownika hydraulicznego jest typ o dwustronnym działaniu. Oznacza to, że tłoczysko posiada dwie części robocze, na które działa olej hydrauliczny. W momencie, kiedy chcemy wysunąć tłok z cylindra, należy podać ciśnienie pod tłok – wtedy powstanie siła wprost proporcjonalna do powierzchni czynnej tłoczyska oraz wartości podanego ciśnienia. Podczas wysuwu olej z górnej części tłoka zostanie wypychany z powrotem do zbiorniczka wyrównawczego. W czasie ruchu powrotnego, sytuacja się zmienia i ciśnienie podawane jest nad tłok, a olej spod tłoka wraca z powrotem do układu. Siłownik dwustronnego działania jest jednym z najczęściej spotykanych w gospodarstwach rolnych. Realizuje on zadania na przykład opuszczania i podnoszenia pługa, łyżki ładowacza lub opryskiwacza.

Można spotkać też siłownik hydrauliczny jednostronnego działania. Charakteryzuje się on tym, że podajemy ciśnienie tylko na jedną stronę tłoczyska, z drugiej działa zazwyczaj sprężyna, która automatycznie ustawia go w pozycji wyjściowej, kiedy ciśnienie zanika.

Siłowniki hydrauliczne, które przeznaczone są do pracy w gospodarstwie rolnym, posiadają zazwyczaj wzmocnioną obudowę oraz zaczepy montażowe z uwagi na trudny charakter pracy. Dodatkowo wyposażone są one w lepszej jakości uszczelki zgarniające na tłoczyskach, aby uniemożliwić przedostanie się kurzu oraz błota z pola do wnętrza siłownika co spowodowałoby jego nieszczelność.

Siłowniki hydrauliczne - jak sprawdzają się w rolnictwie?

Jakie parametry siłownika są ważne podczas jego zakupu?

Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju siłowników hydraulicznych o różnej budowie i parametrach. Warto, więc dokładnie zastanowić się nad następującymi zagadnieniami zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jego zakupie:

  1. Wartość obciążenia, jakie przenosi siłownik. Zależy ona od ciśnienia pracy, jakie zadaje pompa hydrauliczna w naszej maszynie oraz powierzchni czynnej tłoka. Mnożąc przez siebie oba parametry w wyniku otrzymamy maksymalną siłę, jaką jest w stanie wygenerować dany siłownik. Powinna ona być nieco większa, niż obciążenie, które planujemy do niego przyłożyć, aby mieć pewność bezpiecznej i stabilnej pracy.
  2. Rodzaj siłownika. Najczęściej stosuje się siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania. Jeżeli chcemy sterować ruchem tłoczyska w obie strony należy wybrać typ dwustronnego działania. W przypadku, kiedy interesuje nas ruch w jedną stronę, a w druga ma odbywać się on automatycznie, można kupić typ jednostronnego działania.
  3. Skok siłownika. To parametr, który mówi o tym jak daleko wysuwa się tłoczysko. Jest to ważne na przykład, jeżeli chcemy sterować łyżką ładowacza. Będziemy mogli ją podnieść do góry tak wysoko, jak daleko wysunie się tłoczysko z siłownika.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close