Ogólne

Brony – niezbędne urządzenie dla każdego rolnika

Maszyny rolnicze, używane w dobie obecnej są niezwykle urozmaicone i posiadają nowoczesne wyposażenie. Ich zadanie polega na ułatwianiu i usprawnianiu prac polowych. Poza tym sporo skracają czas pracy i zaangażowanie rolnika w różne przedsięwzięcia gospodarcze. Jedną z takich maszyn są brony. Dzieli się je na trzy podstawowe grupy. Chodzi o brony zębowe, talerzowe i aktywne. Każde z tych narzędzi ma do wykonania odpowiednie zadania.

Brona talerzowa i jej wykorzystanie w rolnictwie

Brona talerzowa jest zbudowana z kilku osi, na których zamontowane są wklęsłe tarcze, przypominające talerze. Jej konstrukcja pozwala na prace rolne przy głębokości 10-15 cm. Podczas talerzowania brona odwraca niepokruszone skiby oraz miesza je z wapnem oraz nawozami mineralnymi. Ten typ narzędzi rolniczych wykorzystuje się do uprawy pastwisk i łąk oraz do prac polowych po orce lub zbiorach. Za ich pomocą można przygotować ziemię pod zasiew. Talerzówki wykorzystuje się też do mieszania ziemi, usuwania z pola chwastów oraz wygładzania powierzchni rolnej. Poza tym ich konstrukcja umożliwia cięcie roślin motylkowych i ich uprawę. Do najważniejszych prac, podczas których wykorzystuje się to narzędzie, można zaliczyć podorywkę, spulchnianie gleby, przykrywanie nasion warstwą ziemi, kruszenie i ugniatanie zbitych kawałków gleby. Warto dodać, że brona talerzowa należy do narzędzi, które świetnie sobie radzą z różnego rodzaju zielskiem i chwastami.

Rodzaje bron talerzowych

Jakie są rodzaje bron talerzowych? Pierwsza z nich, to prosty mechanizm ułożony w kształcie litery V. Posiada ona dwie osie, do których zamocowane są talerze. Kąt rozwarcia konstrukcji reguluje zmniejszenie lub zwiększenie natężenia działania urządzenia. Maksymalne rozwarcie osi, to około 3 metry. Innym rodzajem urządzenia talerzowego jest mechanizm w kształcie litery X. Posiada on dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak wały i zgrzebła wyrównujące. Trzeci rodzaj, to tak zwane brony kompaktowe. Mają one zwartą konstrukcję, a talerze są ze sobą zespolone krótkim ramieniem.

Brona wirnikowa i jej działanie

Sama brona talerzowa nie jest w stanie wykonać wszystkich prac polowych, dlatego też potrzeba innych odmian tej maszyny. Na przykład brona wirnikowa, zwana też aktywną, bardzo dobrze się nadaje do uprawy ciężkich jak i średnich ziem. Jej elementami roboczymi są zęby, które obracają się wokół własnej osi. To sprzyja zarówno rozbijaniu jak i mieszaniu gleby. Brony tego typu stosuje się do uprawy po pługu, ale też można ich użyć w pracach bezpośrednich.

Brony zębowe

Ciekawym urządzeniem są brony zębowe, składające się z listew zakończonych zębami. Brony zębowe występują w postaci lekkiej, średniej oraz ciężkiej. Głównym elementem roboczym są żelazne zęby, które prostopadle wbijają się w glebę. Zęby do tego typu brony mogą różnić się kształtem przekroju, a charakteryzuje je równomierne rozłożenie na całym obszarze roboczym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close