Ogólne

Po co rolnikowi deszczomierz?

Niezależnie od zachodzących teraz na Ziemi zmian klimatycznych, okresy suszy oraz dużych i intensywnych opadów towarzyszą człowiekowi od zawsze. Takie ekstremalne zjawiska pogodowe potrafią zniszczyć wszystko, co napotkają na swojej drodze. Mają tym samym bardzo negatywny wpływ na uprawy rolne. Aby móc je przewidzieć, zaplanować i zoptymalizować pracę oraz zaoszczędzić czas i pieniądze, już wieki temu wymyślono proste urządzenie. Czym jest i do czego służy deszczomierz?

Pluwiometr – najstarsze urządzenie stosowane w meteorologii

Powszechnie nazywany po prostu deszczomierzem – pluwiometr to przyrząd znany ludzkości od setek już lat. Pierwsze wzmianki o pomiarach opadów znaleźć można już w roku 500 przed naszą erą. Starożytni Grecy, Chińczycy, czy mieszkańcy Indii już wtedy prowadzili skrupulatne obserwacje opadów i na ich podstawie przewidywali obfitość sezonowych zbiorów. Jednak dopiero w roku 1247 chiński matematyk i wynalazca Qin Jiushao skonstruował pierwsze urządzenie ułatwiające te pomiary. Sprawdzało się nie tylko w rolnictwie. Pomiar opadów deszczu oraz śniegu miał kluczowe znaczenie w antycypowaniu podtopień i zalań, szczególnie w czasie wiosennych roztopów, kiedy to woda schodziła z gór.

Dzisiejsze mierniki pomiarów nadal są prostymi w obsłudze urządzeniami. W sklepach spotkać można banalne w swojej konstrukcji lejki, które wykorzystywać można w amatorskim ogrodnictwie, czy nawet w uprawie roślin balkonowych. Jednak rozwój techniki pozwala na zastosowanie w pluwiometrach także bardziej nowoczesnych rozwiązań. Deszczomierz cyfrowy ułatwia precyzyjny odczyt wszystkich pomiarów, w dodatku potrafi przechowywać w swojej pamięci odczytane wartości. To doskonałe rozwiązanie dla meteorologii, służb ochrony środowiska monitorujących zagrożenia pogodowe i dla dużych przedsiębiorstw rolnych i sadowniczych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze deszczomierza?

Jak już wspomnieliśmy, miernik opadów to proste, ale niewątpliwie bardzo przydatne w rolnictwie urządzenie. Koszt jego zakupu nie jest wysoki, a sam przyrząd pozwala zaoszczędzić wodę i dobrze gospodarować czasem pracy w gospodarstwie. Wybierając deszczomierz, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, łatwość montażu i czytelność skali opadów. Ważne, aby był solidny i odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie słoneczne oraz mrozy.

Nowoczesne deszczomierze cyfrowe, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, posiadają wbudowane czujniki i możliwość przesyłania sygnału na znaczne odległości. To znacząco ułatwia pracę w dużych gospodarstwach. Zbędne stają się częste wizyty w terenie w celu sprawdzenia pomiarów i dokonania zabiegów konserwacji zbiornika. Dedykowane rejestratory danych zbierają informację z różnych miejsc w terenie i informują o przekroczeniu ilości opadów w tychże miejscach. Wartości te można samemu zdefiniować, aby alarm włączał się wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

Część pluwiometrów produkowanych jest dzisiaj z myślą o ogrodnictwie. Inne z kolei wykazują większa użyteczność w gospodarstwach rolnych, czy w uprawach szklarniowych. Wybór właściwego urządzenia zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji. Z pewnością jednak każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close