Kiedy mogą się przydać końcówki do RSM?
Zabiegi nawożenia są częstym elementem w produkcji roślinnej. Dostarczają roślinom pełnej gamy witamin i środków odżywczych. Powodują szybszy wzrost upraw i pozwalają na pełne wykorzystanie okresu wegetacji roślin. Technologie produkcji mieszanek i podawania odżywek należą do najbardziej rozwiniętych dziedzin rolnictwa. RSM jest płynnym nawozem dostarczającym roślinom związki azotowe. Zwiększa to zdolność absorpcji składników odżywczych do korzeni. Aby podać środki w najbardziej odpowiednie miejsce, wykorzystuje się końcówki RSM. W jaki sposób można lepiej podawać nawóz?
Jaki nawóz RSM jest najbardziej popularny?
RSM to mocno skoncentrowany roztwór saletrzano – mocznikowy występujący w formie płynnej, wzbogaconej o różne rodzaje azotu. Wśród producentów tego nawozu preferuje się trzy różne produkty o różnej gęstości: 28%, 30% oraz 32% RSM. Z tego zestawu największą popularnością cieszy się ostatnia, najbardziej wydajna forma nawozu płynnego. Ze względu na skład procentowy i chemiczny każdy nawóz RSM posiada trzy główne rodzaje związków azotowych:
- amidowy – 50% ogólnej formy związków azotu – odpowiada za stopniowe dostarczanie składników odżywczych roślinom,
- azotanowy – 25% zawartości, działa bardzo szybko,
- amonowy – 25% całego azotu, działa podobnie do formy azotanowej.
Stosowanie RSM umożliwia tworzenie wyjątkowych upraw na wszystkich klasach ziemi i w różnych warunkach klimatyczno – glebowych. Zazwyczaj cena azotu jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych stałych nawozów – jak jest w przypadku saletry. Odżywki można wykorzystać w dowolnej fazie wegetacji roślin, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Aby najlepiej skorzystać z możliwości, jakie niesie ten produkt, używa się profesjonalne końcówki RSM, pozwalające na optymalną aplikację środka do gleby.
Czy końcówki mają duże znaczenie?
Podstawą nawożenia jest odpowiednie podanie nawozu do gleby. Duże znaczenie mają wymienne końcówki RSM, które powinny mieć właściwą formę. Zaleca się używanie zwykłego opryskiwacza z końcówkami grubokroplistymi (powyżej 400 µm) lub węży do rozlewania nawozu. Oprysk drobnokroplisty nie jest zalecany, ponieważ może spowodować poparzenie roślin.
W jakich terminach wykonuje się aplikację RSM?
Aplikację nawozu zazwyczaj wykonuje się w kilku fazach, zależnie od rodzaju uprawy oraz momentu wzrostu rośliny. Najłatwiej przyporządkować odpowiedni termin do konkretnej fazy podawania RSM:
- I dawka – w przypadku zbóż jarych, kukurydzy oraz buraków nawóz podaje się przedsiewnie. Ziemniaki nawozi się przed sadzeniem, a zboża ozime i rzepak przed rozpoczęciem wegetacji wczesną wiosną.
- II dawka – Zarówno zboża jare, jak i ozime opryskuje się w fazie strzelania w źdźbło. Rzepak powinien dostać dawkę w fazie rozety, a ziemniaki, buraki i kukurydza, gdy osiągną odpowiedni wzrost lub na początek wschodów.
- III dawka – jest podawana na początku kłoszenia. W przypadku rzepaku RSM podaje się na początek fazy pąkowania.
Pierwszą i drugą dawkę należy podawać za pomocą opryskiwaczy wyposażonych w końcówki RSM o strukturze grubokroplistej. Ostatni zabieg wykonuje się już za pomocą węża rozlewowego.