Wiosna

Wertykulator czy glebogryzarka – które urządzenie warto wybrać?

Zajmując się pielęgnacją ogrodu lub produkcją rolniczą można wykorzystywać zaawansowany sprzęt, który potrafi bardzo usprawnić pracę fizyczną. Doświadczeni rolnicy przekonali się, że używanie wertykulatorów i innych urządzeń, które penetrują glebę potrafi znacząco podnieść jakość powierzchni upraw. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej eksploatacji sprzętu. Do obowiązków każdego właściciela urządzeń ogrodniczych jest dbanie o odpowiednią ostrość końcówek, które decydują o efektach pracy sprzętu. Zadbane noże do glebogryzarki odwdzięczą się wydajną pracą sprzętu oraz wysoką estetyką i jakością gleby. Jakie urządzenie warto wybrać i jak postępować podczas pracy?

Jak można wykorzystać wertykulator?   

Wertykulator przypomina pracę pługa, ponieważ napowietrza warstwy gleby i oczyszcza je z resztek filcu, który nagromadził się po zimie. Niektórzy dopatrują się w tym urządzeniu podobieństwa do kosiarki czy grabi. Urządzenie może służyć do zaawansowanej pielęgnacji gleby lub trawnika. Jeden zabieg za pomocą wertykulatora eliminuje konieczność koszenia trawy czy wyrywania chwastów. Głównymi częściami, które wykonują całą robotę, są noże do wertykulatora, wychwytujące i rozdrabniające fragmenty ziemi. Dzięki dużym zdolnościom regulacyjnym wertykulator może pracować na różnych głębokościach gleby. To urządzenie może być wykorzystywane przy niewielkiej produkcji rolniczej, ale sprawdzi się również w ogrodzie. 

Do czego przyda się glebogryzarka?  

Glebogryzarkę stworzono, aby uniknąć żmudnej pracy za pomocą łopaty lub szpadla. To urządzenie przekształca wrażliwą strukturę ziemi i sprawia, że jest ona bardziej pulchna. Zwiększa ona możliwości dotarcia składników odżywczych i wody do systemów korzeniowych uprawianych roślin. W trakcie zabiegu noże do glebogryzarki wyrównują poziom gruntu i przystosowują gleby do zasiania nowych roślin, Jest to doskonałe przygotowanie pod nową uprawę. Glebogryzarki usuwają złogi i pomagają pozbyć się złośliwych chwastów, które przeszkadzają w estetyce ogrodu. Te urządzenia są dedykowane przede wszystkim do prac ogrodowych. 

Rodzaje ostrzy 

Na rynku występuje cała gama ostrzy i noży do wertykulatora. Podobnie jest z glebogryzarką. Zasadnicza różnica w tych urządzeniach polega na tym, że to drugie urządzenie wykorzystuje pojedyncze noże do glebogryzarki, natomiast w przypadku wertykulatora są to całe zestawy, które umożliwiają równomierną pracę urządzenia na całej szerokości pola.  

Wertykulator czy glebogryzarka – które urządzenie warto wybrać?

O czym warto pamiętać używając sprzętu ogrodniczego?  

Zarówno wertykulatory, jak i glebogryzarki oszczędzają dużo pracy na polu i w ogrodzie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że są to urządzenia mechaniczne dysponujące dużą mocą oraz zawierające części o ostrych krawędziach. Dlatego podczas ich używania należy stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy:  

  • podczas obsługi maszyn rolniczych powinno się chodzić w twardym obuwiu, które dobrze chroni stopy oraz pięty. Szybko tnące noże do wertykulatora mogą być niebezpieczne i powodować urazy.  
  • należy używać okularów ochronnych i szczelnych osłon na uszy. Zarówno glebogryzarki jak i wertykulatory są źródłem dużych wibracji i hałasu. 
  • przed rozpoczęciem pracy powinno się usunąć z powierzchni gleby kamienie, przypadkowe przedmioty oraz śmieci. Mogą one być niebezpieczne, jeśli dostaną się pod ostrza. Powodują również tępienie się noży do glebogryzarki i innych elementów.  

W razie wszelkich wątpliwości zawsze warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która określa wszystkie zasady postępowania w trakcie pracy urządzenia. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close