Ogólne

Czy wybór koloru farby ma znaczenie przy malowaniu sprzętu rolniczego?

Malowanie maszyn rolniczych zwiększa ich estetykę oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Powoduje, że używany sprzęt jest mniej podatny na korozję, działanie kurzu czy zanieczyszczeń pochodzących z pól. Malowanie to zabieg wymagający kilkuetapowych przygotowań, dzięki którym można zabezpieczyć każdą powierzchnię. Współczesne farby są tworzone w oparciu o szereg podstawowych komponentów. Stosuje się do nich kilka rodzajów środków chemicznych, utwardzaczy i warstw. Jednak przed zakupem nie zawsze wiadomo co warto wybrać. Czym charakteryzuje się najlepsza farba do malowania ciągnika?

Czym się kierować zabezpieczając sprzęt rolniczy?  

Podczas malowania sprzętu rolniczego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na eksploatację maszyn. Powodują one konieczność konserwacji i zwiększonych wysiłków, aby zadbać o stan techniczny urządzeń używanych w rolnictwie. Należą do nich przede wszystkim wilgotność, opady atmosferyczne czy wysoka temperatura. Nie należy również zapominać o czynnikach mechanicznych, czyli o siłach tarcia lub wpływie zanieczyszczeń na stan metalowych powierzchni. Dlatego przed przystąpieniem do malowania warto pomyśleć o dobrym podkładzie, który przygotuje powierzchnię w najlepszy możliwy sposób. Może to być farba 7016 lub sprawdzony grunt.  Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zbrylania się farby lub szybkiego złuszczania się powierzchni tuż po malowaniu. 

Czy barwa może wpływać na działanie sprzętu? 

Wbrew pozorom kolory mają znaczenie i powodują, że sprzęt może być podatny na czynniki o charakterze pogodowym. Nie jest tajemnicą, że czerń lepiej absorbuje światło, a maszyny pomalowane tym kolorem szybciej się nagrzewają. Z kolei jasne barwy – biel lub kolor srebrny znakomicie odbijają fale świetlne. Niestety nie zawsze jest to odpowiedni wybór do pokrycia maszyny. Wadą jasnych kolorów jest to, że przyciągają insekty – można to zobaczyć na jasnych ubraniach, które bardzo często są pokryte małymi owadami. Czasami warto zdać się na kompromis. W tym wypadku może być to kolor szary, na przykład antracyt – w terminologii ta farba występuje pod numerem RAL 7016. Dzięki oznaczeniom w produktach farbiarskich łatwiej się odnaleźć w ogromnym bogactwie barw i kolorów. 

Czy wybór koloru farby ma znaczenie przy malowaniu sprzętu rolniczego?

Co należy zrobić przed malowaniem?   

Przed zabiegiem malowania należy sprawdzić, czy sprzęt rolniczy wymaga dodatkowej ochrony. Jeśli nie istnieje taka potrzeba, to lepiej kupić zwykłą farbę olejną, która wystarczy do pokrycia większości powierzchni. Nie warto przepłacać tylko dlatego, że dana technologia jest obecnie najmocniejsza. Należy kierować się rozsądkiem i miarę możliwości stosować tańsze materiały. Jest tak w przypadku zarówno mniej wymagających części pokrywy, ale również gdy malowane powierzchnie nie są wystawione na warunki atmosferyczne. Malowanie przyczepy będzie wymagało użycia zwykłej farby olejnej, która świetnie pokryje drewniane deski budujące burty. Z kolei konserwacja bron i lemieszy wymaga użycia farby, która będzie odporna na zarysowania i duże siły tarcia. W takim przypadku odpowiedniejsza będzie emaliowana farba z podkładem. Farby RAL to produkty,  posiadające bogaty wzornik ułatwiający identyfikację wszystkich barw. Dzięki temu można błyskawicznie znaleźć najlepszy możliwy kolor dla swojej maszyny. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close