Wiosna

Wybieramy noże do kosiarki. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o noże do kosiarki, to uwagę trzeba zwrócić na to, czy dany nóż pasuje do konkretnego modelu kosiarki, bo w czasach obecnych noże, czy też nóż ma każda kosiarka prowadzana i kosiarki, którymi się jeździ. Z tych przyczyn najwygodniej jest przyjść do sprzedającego i powiedzieć, do jakiego modelu noża szukamy, bo niektóre kosiarki traktorki eksploatuje się niemal dwadzieścia lat i przez tak długi czas muszą być dostępnymi noże do konkretnego modelu. Rzecz jasna odpowiednie noże produkuje więcej niż jeden producent i tego typu dodatki różnią się i w sensie cenowym i jakościowym, choć i tak dość wielu z nas kupuje opcję najtańszą, bo chcemy zaoszczędzić na kosztach eksploatacji tego najpopularniejszego modelu kosiarki.

Czy kosiarka prowadzana z napędem wspomagającym to opcja gorsza?

Nie od dziś pewnym jest to, że kosiarka prowadzana nie ma takiej samej szerokości koszenia, jak kosiarka traktorek, czyli te prowadzane to szerokość wynosząca trochę ponad pół metra i do tego noże do kosiarki, czyli jakieś dwa noże w komplecie z konkretną kosiarką. Do tego rzecz jasna specjalny klucz do ich przykręcania i olej do zalania danej kosiarki spalinowej. Tak sprzedaje się te dobre markowe kosiarki, ale koszenie nimi sporej działki rekreacyjnej, to raczej męczarnia i to zwłaszcza wtedy, gdy trzeba kosić pod górkę. Wtedy o wiele lepszą opcją jest ta kosiarka traktorek z mocniejszym silnikiem. Sprzęt ten to nawet trzy noże do kosiarki i na dokładkę specjalny pasek ząbkowany z dwóch stron, którego kluczowym zadaniem jest synchronizowanie pracy tych noży. Mowa tu dokładnie o tym, że kosiarka prowadzana to więcej pracy i znacznie więcej pchania takiej kosiarki, a sam napęd wspomagający to gumowe zębatki, czy też wykonane z innego tworzywa. One dość szybko się zużywają i co równie istotne w przypadku wielu kosiarek prowadzanych z marketu – tego napędu nie da się naprawić, bo w tanich modelach kosiarek prowadzanych wymienia się filtr powietrza i nóż do koszenia.

noże do kosiarki

Czy kosiarki traktorki o napędzie akumulatorowym coś zmieniają?

Nawet te najnowsze typy kosiarek, czyli te o napędzie akumulatorowym to brak zmian, czyli w ich przypadku nadal kupuje się noże do kosiarek w sklepach z akcesoriami ogrodniczymi lub w wielkich marketach ze sprzętem ogrodniczym. Wiele znaczy też i to, że te wyjątkowo nowoczesne kosiarki traktorki o napędzie elektrycznym też mają typowe noże, ale też uproszczoną konstrukcję. Mowa tu o tym, że jeden silnik napędza kosiarkę, a drugi napędza noże lub może być też i tak, że taki elektryczny traktorek ma aż trzy noże i każdy z nich napędza oddzielny silnik elektryczny. Tego typu rozwiązanie techniczne upraszcza całą konstrukcję i co równie istotne – łatwiejszą czyni każdą wymianę eksploatacyjną. Natomiast dobranie właściwych noży do kosiarek to napisanie do zaufanego sklepu internetowego z akcesoriami tego rodzaju. Pracownikom tego sklepu wystarczy jedynie podesłać zdjęcie tabliczki znamionowej danego modelu, a oni dobiorą po oznaczeniach odpowiedni nóż.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close