Ogólne

Poznaj czeski ciągnik Zetor 7745

Zetor 7745 to ciągnik, którego produkcję zakończono prawie 20 lat temu. Wydaje się więc ciągnikiem, który lata świetności ma już za sobą. Nic bardziej mylnego. Ciągnik ten i obecnie może być dobrym wyborem. Mniej skomputeryzowany niż nowoczesne ciągniki, łatwy i tani do naprawienia, a przede wszystkim idealny wręcz do wielu prac rolniczych, sprawdzi się w każdym małym i średnim gospodarstwie. Przyda się też bez wątpienia w dużym, ale raczej jako ciągnik pomocniczy, którym można wykonywać prace, do których nowoczesne i duże ciągniki po prostu mniej się nadają.

Zetor 7745. Lata produkcji

Ciągnik produkowany był w Brnie tylko przez 6 lat, od roku 1986 do roku 1992. Nie oznacza to jednak, że historia tego ciągnika się w tym czasie zakończyła. Na podstawie ciągnika Zetor 7745 stworzono jego następcę, czyli ciągnik Zetor 6340, w którym wykorzystano wiele rozwiązań z poprzedniego modelu, wprowadzając oczywiście odrobinę zmian. Ciągniki te jednak nie różniły się od siebie za bardzo, można więc śmiało stwierdzić, że Zetor 6340 był kontynuacją poprzedniego udanego modelu. 

Dane techniczne

Zetor 7745 jest napędzany silnikiem o pojemności 3922 cm3. Wysokoprężna jednostka napędowa posiada moc 75 KM. Czterocylindrowy, chłodzony cieczą silnik osiąga maksymalny moment obrotowy 243 Nm, przy 1500 obr/min. Jednostka charakteryzuje się nieskomplikowaną konstrukcją. Naprawy czy wymiany części nie są trudne. Co ważne, dostępność części zamiennych – pomimo prawie 20 lat od zakończenia produkcji – jest bardzo duża. Do kupienia jest wciąż wiele oryginalnych części zamiennych, na uwagę jednak też zasługuje szeroka gama części zamienników, które są co najmniej tak samo wysokiej jakości. Dużym plusem jest też cena części do tego modelu Zetora. Nie są one drogie. 

Zetor 7745 to ciągnik ze skrzynią biegów o 10 przełożeniach do przodu i dwóch do tyłu. Istnieją także modele ze skrzynią biegów o 20 przełożeniach do przodu i 4 do tyłu, takich ciągników jest jednak dużo mniej. Maksymalna prędkość ciągnika Zetor 7745 to 30 km/h

Wał odbioru mocy w tym ciągniku może być zależny lub niezależny. Pracuje z prędkością 540 obrotów na minutę. Opcjonalnie występował też w tym modelu przedni WOM. Na uwagę zasługuje też układ hydrauliczny z możliwością regulacji siłowej, pozycyjnej i mieszanej. Siła podnoszenia to 24 kN. Opcjonalnie 30 kN. W tym przypadku większą siłę podnoszenia gwarantują dwa siłowniki wspomagające. 

Pojazd wyposażony był w bezpieczną kabinę. Głośność w środku – w porównaniu z innymi ciągnikami – nie jest bardzo wysoka. Wynosi 85 dB

Warto kupić

Pomimo tego, że od zakończenia produkcji ciągnika Zetor 7745 upłynęło wiele lat, wciąż jest on popularny, poszukiwany i chętnie kupowany. Ten bardzo sprawny, użyteczny, a jednocześnie prosty w konstrukcji ciągnik rolniczy, to idealny wybór dla każdego gospodarstwa o wielkości kilku lub kilkunastu hektarów. Warto wiedzieć, że istnieje wiele możliwości przeróbek tego ciągnika i dodawania elementów, które pomocne są w pracy. Odpowiednio wyposażony, zadbany Zetor 7745 to ciągnik, który z powodzeniem wystarczy na wiele lat pracy w gospodarstwie. Zachwyci też bezawaryjnością i możliwościami. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close