Ogólne

Pługi rolnicze – jak i kiedy je wykorzystujemy

Pługi rolnicze już dawno zagościły na polskich polach i są wykorzystywane do orki. Jest to podstawowe urządzenie wykorzystywane w rolnictwie służące do użyźniania gleby dla osiągnięcia lepszych plonów. Podstawowe funkcje tego narzędzia uprawowego to spulchnianie gleby, kruszenie, mieszanie i obracanie, wszystkie te czynności są niezbędne do przygotowania pola pod konkretną uprawę. Sektor rolnictwa szybko się rozwija, wprowadzane są coraz nowsze pługi, nie ma również problemu z zakupem części do pługów, które można zamówić w sklepie rolniczym internetowym.

Rodzaje pługów rolnych wykorzystywanych do uprawy gleby

Pług lemieszowy inaczej nazywany jest pługiem zagonowym. To, co go wyróżnia spośród innych typów to korpus odrzucający bruzdy ziemi w prawo. Lemiesze podcinają bruzdy przy samym jej dnie i podają je na odkładnicę. Tak tworzą się zagony. Pług rolniczy zagonowy wykorzystywany jest zarówno do głębokiej i płytkiej orki.

Pługi obracalne nazywane także pługami orki bezzagonowej. Ich cechami charakterystycznymi jest korpus odkładający ziemię na lewo i prawo. Pługi składają się z ramy, do której przymocowane są korpusy robocze, a także głowica z systemem, który pozwala na obrót ramy o 180°. Zaletą pługów obracalnych jest pozostawianie po orce równego pola, osiąganie większej wydajności, zmniejszone ugniatanie gleby. Zużycie elementów roboczych jest szybsze, ale można je zamawiać w sklepie rolniczym, najlepiej, jako zamienniki, które są tańsze, ale jakość mają tak samo dobrą jak oryginały. Zmiana szerokości roboczej tego pługa jest przydatna na glebach mozaikowatych.

Pługi przyczepiane nie są wykorzystywane do orki często, ponieważ odznaczają się niewielką zwrotnością i ciężkością.Ten typ pługów posiada sporą ilość korpusów roboczych, dzięki czemu są używane przy dużych areałach.

Pługi talerzowe rolnicy wykorzystują głównie w orce gleb kamienistych. Ich działanie związane jest z obracaniem się talerzy.

Pługi rolnicze specjalnego przeznaczenia

Rolnicy do uprawy ziemi wykorzystują także pługi specjalnego przeznaczenia, które służą im do szczególnych lub bardziej wymagających zastosowań. W sklepie rolniczym można bez problemu kupić części zamienne do maszyn rolniczych w tym części do pługów niewykorzystywanych, na co dzień.

Należą do nich:

  • Pługi rolnicze z odkładnicami ażurowymi, których zadaniem jest ograniczenie oporu tarcia,
  • Pługi rolnicze z zabezpieczeniem bezpiecznikowym, hydraulicznym lub resorowym.
pług rolniczy

Czym powinien wyróżniać się pług rolniczy?

Dobry pług rolniczy musi być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie przed kamieniami. Czasami na polach nie spotyka się dużych ilości kamieni, dlatego wystarczy tylko zabezpieczenie w postaci zrywalnych śrub zabezpieczających. Najczęściej jednak wykorzystywane są praktyczniejsze systemy sprężyn śrubowych lub hydraulicznych. To samo dotyczy okładnic. Rolnicy posiadający ziemie gliniaste powinni zadbać ten ważny element.Właściwym rozwiązaniem będzie wybór okładnic ażurowych, które dokładniej kruszą skibę niż pełne. Części do pługów każdego rodzaju można zamówić w sklepie rolniczym internetowym, nie tracąc czasu na poszukiwaniach odpowiednich elementów. Kupując w sklepie rolniczym zamienniki w atrakcyjnej cenie, będą one wyróżniać się wysoką, jakością nieodbiegającą od części oryginalnych. Przy wyborze pługa trzeba wziąć pod uwagę warunki glebowe panujące w gospodarstwie, a także jego powierzchnię.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close