Lato

Dlaczego lato to najgorętszy okres w rolnictwie, nie tylko przez temperaturę?

Ogrom obowiązków oraz duża presja wywołana dużym areałem sprawia, że lato to czas, w którym rolnik mało śpi, a maszyny rolnicze praktycznie nie stygną. Pogoda staje się z roku na rok coraz bardziej wybredna i zmienna. Naukowcy twierdzą, że to naturalna zmiana klimatu spowodowana powiększaniem się dziury ozonowej, a sceptycy, że to po prostu przejściowy okres. Jak jest naprawdę? Ciężko powiedzieć, jedno jest natomiast pewne – dla rolnika w okresie żniw liczy się każda chwila, bo najgorsze co może się przytrafić, to przegapienie idealnej pogody do zbiorów przez to, że coś się nam popsuło w parku maszyn.

Kupowanie części w składnicy czy w internetowym sklepie rolniczym?

Wysokie temperatury oraz przesuszona ziemia nie są optymalnym środowiskiem dla eksploatacji maszyn rolniczych. Fakt, są one do tego poniekąd przystosowane, ale nie można zapominać o ich regularnych przeglądach technicznych oraz częstym sprawdzaniu odpowiedniego ich stanu. Czynności, które wydają się nam oczywiste, takie jak okresowa wymiana olejów i innych płynów eksploatacyjnych znacząco przyczyniają się do zwiększenia niezawodności naszego parku maszynowego. Pozwala to też nam mocno ograniczyć wydatki na ewentualne naprawy i części do maszyn rolniczych. Wyraźnie widać to we wszystkich sklepach rolniczych, które dosłownie pękają w szwach w letnim okresie. Jeśli już planujemy wizytę w składnicy rolniczej w poszukiwaniu części do traktorów, to musimy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości, ponieważ praktycznie zawsze natkniemy się na dużą kolejkę do kasy. Dlatego warto rozważyć możliwość robienia zakupów w internetowych sklepach rolniczych, które oferują bardzo konkurencyjne ceny na części zamienne do maszyn rolniczych dodatkowo, często oferując darmową wysyłkę kurierem, dzięki czemu możemy skupić się na innych sprawach, a zamówione przez nas przedmioty dojdą pod nasz adres w ciągu jednego lub dwóch dni roboczych.

Regularne sprawdzanie układów elektrycznych to postawa.

Kolejnym kluczowym komponentem, który potrafi nas zawieść, jest układ zasilania. Akumulator do ciągnika to stosunkowo niedroga część, o której bardzo często się zapomina. Jeśli nasza maszyna stoi całą zimę ani razu nie używana, to gdy będzie nam potrzebna może spotkać nas niemiła niespodzianka, gdy będziemy chcieli uruchomić jej silnik po długim postoju. Eksperci polecają, by od czasu do czasu kontrolować przy pomocy multimetru elektrycznego poziom napięcia na klemach akumulatora i w razie czego podładować go przy pomocy specjalnego prostownika, który z łatwością znajdziemy w każdym sklepie z częściami do traktorów.

wieś

Odpowiednia dieta jest najważniejsza!

Stan techniczny naszych maszyn to jedno, ale pamiętajmy też o najważniejszym – o naszym zdrowiu. Podczas gorącego okresu letniego należy pamiętać o tym, żeby zapewnić swojemu organizmowi optymalny poziom nawodnienia oraz odpowiednio zadbać o swoją dietę, by wesprzeć go w tym trudnym i męczącym okresie żniwnym. Pamiętajmy, by zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej lub jakiegoś napoju izotonicznego, a jeśli posiadamy w naszym ciągniku lub kombajnie układ klimatyzacji, to należy go okresowo odgrzybić i uzupełnić w nim czynnik chłodniczy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close