Lato

Właściwe oświetlenie ciągnika – ważne nawet latem

W dużych gospodarstwach, które dysponują nowoczesnymi ciągnikami i sprzętem rolniczym, problem złego oświetlenia właściwie nie istnieje. Pojazdy i maszyny te są bowiem fabrycznie wyposażone w mocne lampy, najczęściej wykonane w technologii LED. Niestety w przypadku wielu starszych ciągników, które są eksploatowane w małych gospodarstwach, rolnicy zbyt często traktują temat oświetlenia roboczego i drogowego mocno po macoszemu. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy po zmroku na drodze publicznej nietrudno spotkać zupełnie nieoświetlony ciągnik. Na szczęście można łatwo zmienić ten stan rzeczy.

Przydatne przez cały rok

Może się wydawać, że wiosna nie jest najlepszym czasem na doposażenie traktora w mocne oświetlenie. Jest to jednak myślenie błędne, ponieważ mimo coraz dłuższych dni, pracy jest coraz więcej. Latem nierzadko wstajemy jeszcze zanim wzejdzie słońce i już wyruszamy w teren naszymi ciągnikami. Prace kończymy natomiast po zmroku, ponieważ może jej być naprawdę dużo do wykonania. By móc komfortowo i bezpiecznie pracować na polu, przyda się nam dobre oświetlenie, które może stanowić np. lampa robocza LED. Tego typu produkty można bez problemów kupić w internecie, po bardzo atrakcyjnych cenach, które zapewniają sklepy rolnicze online. Nie należy obawiać się, że nie damy sobie rady z podłączeniem lamp, albo że instalacja ciągnika będzie dla nich zbyt słaba.

Łatwy montaż oświetlenia

Z montażem porządnego oświetlenia roboczego, np. w postaci jednej lub kilku lamp roboczych LED, nie będziemy mieli z pewnością problemu. Nie trzeba znać się na elektryce ani elektronice, wystarczy stosowanie się do zaleceń z instrukcji obsługi. Oświetlenie powinniśmy podłączyć, z wykorzystaniem dołączonego lub własnego włącznika, prosto do przewodów w okolicy akumulatora lub prądnicy. Oczywiście pamiętajmy, by zastosować bezpiecznik (najczęściej dołączony) oraz wykonywać wszystkie czynności podłączeniowe przy odłączonej przynajmniej minusowej klemie akumulatora (najlepiej obydwu). Również umocowanie świateł nie stanowi żadnego problemu, niezależnie czy posiadamy traktor z kabiną czy też bez niej. Wystarczy wywiercić kilka otworów i przykręcić lampy z wykorzystaniem dołączonych śrub i mocowań. Przed rozpoczęciem pracy dobrze jeszcze światła wypoziomować, tak by najlepiej oświetlały przestrzeń roboczą przed i za ciągnikiem.

Właściwe oświetlenie ciągnika - ważne nawet latem

Dla każdego traktora?

Wielu rolników obawia się, że instalacja elektryczna w starych traktorach może nie poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Trzeba jednak wiedzieć, że lampy wykonane są w nowoczesnej technologii LED. Dzięki temu nie potrzebują ogromnych ilości prądu, by wyemitować bardzo dużą ilość światła. Rezerwa rzędu 20-50 W jest dostępna praktycznie w każdym ciągniku, nawet starych Ursusach czy Zetorach. Możemy więc cieszyć się lampami roboczymi LED bez ryzyka rozładowania akumulatorów podczas pracy, czy spalenia przewodów w instalacji elektrycznej. Przed montażem warto jedynie sprawdzić, czy układ ładowania działa poprawnie i ma pełną wydajność. Jeżeli tak jest, można śmiało montować nawet kilka dodatkowych lamp oświetlenia roboczego, nie zapominając także o sprawnym oświetleniu drogowym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close